Обраха клиент на шуменски хотел, апаш се „обзаведе“ с инструменти от имот в Енево
15.02.2019
Седмица посветена на Апостола в СУ „Сава Доброплодни“
15.02.2019

6 нови специалности и по-малко ученици в Шуменско през новата учебна година

6 нови специалности за ученици след седми клас ще бъдат разкрити през учебната 2019-2020 г. в област Шумен. Това са училищата ПГОХХТ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Шумен – специалност Бутикови облекла“, СУ „Трайко Симеонов“ – специалност „Спортно-туристическа дейност“, СУ „Панайот Волов“ в Шумен – „Графичен дизайн“, и СУ „Д-р Петър Берон“ в село Хитрино, което ще предлага специалност „Малък и среден бизнес“. Това съобщи днес пред журналисти  по време на заседание на Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие на област Шумен, Машка Крумова -началник отдел „Организационно-методическа дейност и контрол“ в РУО-Шумен.

Новите  специалности се разкрити по предложение на училищните директори.

По време на заседанието стана ясно още, че броят на учениците в Шуменска област през тази учебна година е намалял със 111, за  2017-2018 г. те са били 1 527, за тази учебна година броят им е 1 416.

4 нови специалности ще бъдат добавени към досегашните паралелки в дуална форма на обучение. Това са Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия в Шумен и Професионална техническа гимназия „Симеон Велики“ във Велики Преслав в специалност „Пътно-строителна техника“, които ще работят съвместно с  „Автомагистрали – Черно море“ АД . „КАИ Груп“ и „Керамат“ АД ще си партнират с Професионалната гимназия по химични технологии и дизайн „Проф. д-р Асен Златаров“ в Нови пазар.

ОбУ „Христо Ботев“ в село Ивански и ОбУ „Христо Ботев“ в село Друмево пък ще разкрият разкрият специалности с придобиване на първа степен на професионална квалификация. Училището в Ивански ще предлага специалност  „Зеленчукопроизводство“, а това в Друмево – „Работник в производството на кулинарни изделия в заведенията за хранене и развлечения“.

33 профилирани и 32 професионални паралелки  са предвидени в план-приема за учебната 2019/20 година в Шуменска област.

Тази година МОН ще структурира приема на профили и професии в посока на STEM профили и технически и ИТ професии. Ще бъдат обхванати 54% от общия брой ученици в профилирани и професионални паралелки в областта.

За 2018 г. пазарът на труда в Шуменско е търсил най-много лични асистенти, общи, обслужващи и строителни работници, продавач-консултанти, както и работници за консервиране на плодове и зеленчуци.

shumenonline.bg

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *