Патрулки на търг – СДВР разпродава употребявания си автопарк
15.03.2019
Състезания с коне за Тодоровден в Шумен (снимки)
16.03.2019

Тодоровден е! Над 1 400 именици ще черпят в община Шумен

Снимка: shumenonline.bg

Тодоровден е църковен празник, който по традиция се празнува в съботата от първата седмица на Великия пост. На този ден църквата почита паметта на Св. Теодор Тирон. В иконографията светецът е представен като ездач на бял кон и змееборец.

Легендата разказва, че по време на гоненията на християните император Юлиан Отстъпник продължавал да иска връщането на езичеството. Знаейки, че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, той решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Юлиан наредил на градоначалника на Константинопол да напръска тайно с кръв от езически жертвоприношения всички постни храни на пазара, така че християните, макар и без да знаят това, да се осквернят и да бъдат подиграни. Тогава Св. Теодор Тирон се явил на патриарх Евдоксий и му известил наредбата на Юлиан Отстъпник. Заръчал му също да предупреди християните да не вземат храна от пазара през тази седмица. Предупредени своевременно, християните се хранили с варено жито (коливо). Юлиан разбрал, че замисълът му е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена от езичниците стока на пазара.

Народното поверие гласи, че на този ден Свети Тодор съблича своите девет кожуха, яхва бял кон и отива при Бога да измоли лято.

При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя, и ги отвеждат на водопой. Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.

После идва ред на любимото на всички българи конно състезание – кушията. Победителят в нея се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.

Празникът е известен и с имената Тодорова събота, Конски Великден, Тудорица.

1 460 са имениците, които имат повод да празнуват на Тодоровден в община Шумен. Най-много са жителите, носещи името Тодор – 494. Сред тях най-възрастният Тодор е роден през 1926 г., а най-младият – през тази година. На второ място по популярност при мъжете е името Теодор. 177 души са кръстени така. Най-възрастният е роден през 1944 г., а най-младият – през миналата година. 172-ма са жителите на община Шумен, които се казват Божидар. Сред тях най-възрастният е роден през 1932 г., а най-младият – през изминалата година.

При жените най-много са именичките, които носят името Теодора – 287. Най-възрастната е родена през 1932 г., а най-младата – през тази година. 244 са жителките на общината, кръстени Тодорка, а 40 са жените, които се казват Божидара. Имената Тодора и Дора пък носят 23 жени.

shumenonline.bg

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *