След 30 години разруха: Ремонтират спешно едва 8 км. от напоителния канал
25.05.2020
Хладно и дъждовно време на 26-ти май
26.05.2020

КЕВР: ВиК Шумен не изпълнява 17 от показателите в бизнес плана си

Снимка: shumenonline.bg

„Водоснабдяване и канализация“ Шумен не е постигнало изпълнение на заложените в одобрения бизнес план за 2019 г. нива на 17 от общо 30 показатели за качество на водата и непрекъснатост на водоснабдяването. Това сочи докладът на Комисията по енергийно и водно регулиране от извършената проверка във ВиК сектора, възложена от Върховна администртаивна прокуратура.

Като причини за неизпълнението на наожените нива за качеството на питейна вода е посочено, че констатираните несъответствия, със стандартите за качество на питейната вода, се дължат на разликата в минималната граница на определяне на метода на изпитване в акредитираната лаборатория и стойностите на показателите съгласно Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.

С най-висок процент – минус 73,8 % е неизпълнението на показателя „непрекъснатост на водоподаването“.

Загубите на вода са 82,4%, което надхвърля предвидените в бизнесплана 80%. Неизпълнението се дължало на по-голямата стойност през 2019 г. на подадената вода на вход водоснабдителна система спрямо планираната и по–малката стойност на продадена фактурирана вода спрямо планираната. Отчита се голямо увеличение на подадената вода от яззовир „Тича“, която е основен водоизточник на повечето населени места, но довеждащият водопровод от него е амортизиран и силно аварира.

Минус 62,5% е неизпълнението по показател “налягане в системата“. Като причина е посочено, че неизпълнението е свързано с липса на достатъчен финансов ресурс за доставяне на необходимото оборудване (дата логери и съвместими с тях водомерни устройства).
Сериозно неизпълнение е констатирано и по пказател „качество на отпадъчните води“. На територията на област Шумен са изградени канализационни мрежи в Шумен, Нови пазар, Велики Преслав, Смядово и Каспичан. Като за пречистване на отпадъчните води ПСОВ има само в градовете Шумен, Нови пазар и Велики Преслав. Без изградени съоръжения са Каспичан и Смядово. Резултатите от пробите за качеството на отпадъчните води в тези населени места е 38-39%.

В анализа на изпълнението на производствената програма за 2019 г. дружеството е посочило, че добитата вода от подземни водоизточници е със 148 635 м³ по – малко от планираните, а подадената вода от друг оператор е с 2 819 815 м³ повече. Подадената вода от друг оператор е от яз. „Тича“ за водоснабдяване на град Шумен, с. Дибич, с. Белокопитово, с. Панайот Волов, общ. Шумен и град Велики Преслав. Довеждащият водопровод от яз. „Тича“, както и по-голямата част от водопроводната мрежа на Шумен, Велики Преслав, Търговище и останалите населените места, водоснабдявани от язовира са от водопроводи изграждани през 60-те и 70-те години на миналия век. Водопроводите са амортизирани и често аварират. Предвид високата стойност на необходимите инвестиционни разходи за подмяна на водопроводите– довеждащи и разпределителни, дружеството поддържа водопроводите в състояние на експлоатационна годност, като извършва оперативни ремонти за отстраняване на аварии.

Данните показват, че дружеството е отчело значително по-високи количества неносеща приходи вода спрямо заложените, което е довело до неизпълнение на показател за качество и е фактурирало по-ниски количества за потребителите спрямо прогнозните, което е довело до неизпълнение на показател за качество. Дружеството е фактурирало малко и по-ниски количества за услугата отвеждане, а за услугата пречистване на отпадъчни води са приблизително равни спрямо прогнозните в бизнес плана.

При одобрени за годината 34 милиона кубика общи количества вода, ВиК – Шумен е отчело 36,7 милиона кубика, т. е. дружеството е изразходвало 2,7 милиона повече от записаното в бизнес-плана. Въпреки че е разходвал повече вода, операторът е фактурирал по-малко от планираното: при одобрени за годината 6,8 милиона кубика, ВиК е фактурирало 6,4 милиона. Увеличава се неносещата приходи вода, т.е. неотчетената вода – вместо предвидените 27,2 милиона кубика, дружеството показва 30,3 милиона кубика неотчетена вода.

В анализа на изпълнение на инвестиционната програма за 2019 г. дружеството е представило информация за отчетените инвестиции по услуги и направления, като отчита преизпълнение на Инвестиционната програма.
При извършената през 2019 г. планова проверка е констатирано, че към 31.12.2018 г. дружеството не е открило специална инвестиционна банкова сметка във връзка с изискването за прилагане на Механизъм за реинвестиране на част от приходите и не е отделяло от приходите си съответния размер на включените в цената амортизационни отчисления и възвръщаемост, които следва да се изразходват целево за извършването на капиталови разходи. Такава банкова сметка е открита през м. март 2019 г. В поисканата
информацияот възложената от ВАП проверка дружеството не е посочило дали има натрупани обороти по нея.

Изготвеният доклад съдържа информация за всичките 53 ВиК-дружества в страната.  От тях смао 29 оператори имат одобрени бизнес планове.

Докладът може да видите тук.

shumenonline.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *