100 деца се борят за близо 23 места в детските ясли
01.06.2023
Пъстроцветен празник на детето в Никола Козлево
01.06.2023

Културен календар на Община Търговище

Снимка: Община Търговище

МЕСЕЧЕН КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР

       ЮНИ  2023 г.

 

1 юни

8:30-17:00 ч., „Да подарим усмивки и да сбъднем детските мечти“

Детски празник, награждаване на най-добрите читатели, игри, прожекции и ден на отворените врати
Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507;

17:30 ч., Общоградски детски празник за 1 юни

Ден на детето

Място: пл.“Свобода“, сцена пред Община Търговище

Организатор: Център за подкрепа за личностно развитие – ОДК с Община Търговище, 0601 64 538, 0601 68 694

 

Прояви, посветени на Деня на детето в общината 

Места и организатори: Народно читалище „Христо Ботев – 1910“ с. Голямо Соколово, 0895 608 822; Нарочно читалище „Светлина-1913“ с. Маково, 0893 305 227; Нарочно читалище „Будител-1927“ с. Баячево, 0894 629 145; Народно читалище „Михаил Донев – 1903“ с. Лиляк, 0893 440 733; Народно читалище „Родина-1927“ с. Пробуда, 0898 318 230; Народно читалище „Развитие-1926“ с. Стража, 0886 213 190; Народно читалище „Развитие-1906“ с. Буховци, 0897 602 064; Народно читалище „Христо Ботев-1927“ с. Драгановец, 0878 108 858; Народно читалище „Светлина-1927“ с. Давидово, 0894 612 876 и други

 

1-2 юни

9:30-16:00 ч., Дни, посветени на Априлското въстание и гибелта на Никола Симов-Куруто

Вход свободен в къщата-музей

Място и организатор: Регионален исторически музей Търговище, 0601 65 216, 0877 316 539

 

2 юни

11:30 ч., Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България

Общоградско поклонение

Място: Паметник на Никола Симов-Куруто

Организатор: Община Търговище, 0601 68 694, 68 604

 

Ден на Ботев в общината

Места и организатори: Народно читалище „Светлина-1913“ с. Маково, 0893 305 227; Народно читалище“Христо Ботев – 1910″с. Голямо Соколово, 0895 608 822; Народно читалище „Развитие-1906“ с. Буховци; Народно читалище „Христо Ботев-1927“ с. Драгановец, 0878 108 858; Народно читалище „Светлина-1927“ с. Давидово, 0894 612 876  и други

 

2- 4 юни

XII Празници на женските и девически хорове „Проф. Лилия Гюлева“

50 години Женски хор „Златна лира“ при Община Търговище

Финансиран проект от НФК, с партньорството на Община Търговище, РИМ и ОНЧ „Напредък-1864“

Място: Търговище, концертна зала ОНЧ, храм „Свети Йоан Рилски“

Организатор: Сдружение „Златна лира 1973“ с Община Търговище, 0601 68 694

 

3 юни 

11:00 ч., Постановка „Ние, врабчетата“

Място и организатор: Драматичен театър -Търговище, 0879 393 459;

11:00 ч., Спектакъл за деца „Косе Босе“

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0878 194 015

 

4 юни

10:30 ч., „Алваново – село под слънцето“

Място и организатор: Народно читалище „Йордан Миндов-1892“ с. Алваново;

11:00 ч., Петдесетница – общоселски празник в село Пробуда

Място и организатор: Народно читалище “ Родина – 1927″ с. Пробуда, 0898 318 230

 

5 юни 

17:30 ч., Откриване на ретроспективна изложба на Илия Иванов

Място: зала 2, ХГ „Никола Маринов“

Организатор: Художествена галерия „Никола Маринов“, 0601 67 760;

17:30 ч., Изложба и концерт на II СУ “ Проф. Никола Маринов“

Място и организатор: Регионална библиотека “ Петър Стъпов“, 0601 64 507;

18:30 ч., Концертна изява на Духовия оркестър „Васил Абрашев“

Място: пред Драматичния театър, предпремиерно

19:00 ч., Премиера на постановката „ВРЪЗКИ“ 

Част от програмата на ХХV фестивал „Големият театър в малкия град“

Място и организатор:  Драматичен театър -Търговище, камерна зала, 0879 393 459, 0878 460 491, Община Търговище

 

6 юни

17:00 ч., Представяне книгата на Ваньо Стоилов „Сплав човешка“

Среща-разговор

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507

 

7 юни

18:00 ч., Годишен концерт на Детска музикална школа „По ноти“

Място: Школа за изобразителни изкуства

Организатор: Център за подкрепа за личностно развитие – ОДК, 0601 64 538;

18:00 ч., Премиера на постановката  „Лоши деца“

Вход свободен

Място: Държавен куклен театър Търговище

Организатор: II СУ „Проф. Никола Маринов“ и Драма клуб

 

9 юни

17:30 ч., Изложба и концерт на II СУ „Проф. Никола Маринов“

Място и организатор: Регионална библиотека “ Петър Стъпов“, 0601 64 507;

18:30 ч., Годишна продукция на Балетна формация „Търговище „

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601 65 214

 

10 юни

11:00 ч., Спектакъл за деца „Неродена мома“

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0878 194 015

 

10-11 юни

Тренинг-обучение за личностно развитие

Обучител-Никола Димов

Място: хижа „Младост“

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601 65 214

 

12 юни

17:00 ч., „Традиции, иновации, лидерство с ум и сърце“

Изложба по повод годишнината от Снежана Янева

Място и организатор: Регионална библиотека“Петър Стъпов „, 0601 64 507

 

14 юни

17:30 ч., Изложба и концерт на II СУ „Проф. Никола Маринов“

Място и организатор: Регионална библиотека “ Петър Стъпов“, 0601 64 507;

18:30 ч., Концерт – съвместна годишна продукция на Вокално студио „Ритъм“ и Школата за модерен балет „Вега“

Място:ЦМДИ, концертна зала

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601 65 214

 

14 юни

18.00 ч., Концерт на открито

Място: до чешмичка срещу ДТ

Организатор: Духов оркестър „Васил Абрашев“, 0601 64 146

 

15 юни

10:00-18:00 ч., Годишна изложба на Школата за изобразителни изкуства

Място: пред ШИИ

Организатор: Център за подкрепа за личностно развитие – ОДК, 0601 64 538;

18:00 ч., Представяне на книгата „Кутийки любов“

на психолозите Камелия Ковачева и Цветелина Ганева

Място: зала 2, ОНЧ „Напредък-1864“

Организатор: Образцово нарочно читалище „Напредък-1864“ Търговище, 0601 67 501

 

16 юни

9:00-12:00 ч., Да научим как се прави…Ден на занаятите

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов „, 0601 64 507

 

17 юни 

9:00 -19:00 ч., Втори танцов фестивал за съвременни и характерни танци „Слънцето е в нас“ 

Място: Драматичен театър Търговище, 0879 393 459;

Организатор:  Вега Арт Център;

11:00 ч., Спектакъл за деца „Страшната планина“

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0878 194 015

 

18 юни

12:00 ч., Общоселски курбан с програма

Място: край с. Голямо Соколово

Организатор: Народно читалище „Христо Ботев -1910“ с. Голямо Соколово, 0895 608 822

 

19 юни

10:00 ч., „Лято в библиотеката“

Място и организатор: Народно читалище „Светлина-1927“ с. Давидово, 0894 612 876

19:00 ч., Спектакъл „На живо“ – Александра Сърчаджиева

Част от фестивала  „Големият театър в малкия град“

Място и организатор: Драматичен театър Търговище, 0879 393 459, 0878 460 491, Община Търговище

 

19 юни-7 юли

„Лято в музея“

Ваканционна музейна и образователна програма за деца от 9 до 13 години

Място: Музеен образователен център

Организатор: Регионален исторически музей, 0601 65 216, 0877 316 539

 

20 юни

10:00 ч., Отбелязване на международния ден на бащата

Място и организатор: Народно читалище „Светлина-1927“ с. Давидово, 0894 612 876

10:00-12:00 ч., Прожекция на любими филми;

14:00-16:00 ч., Мисия „Комикс-лято“

Творческо ателие

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507

 

21 юни 

11:00-12:00 ч., „Уча, играя и се забавлявам“

Работа с робота Финч

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507;

17:30 ч., Представяне на книгата „Свидетели с лица“- истината за гибелта на шестте ястребинчета,  автор Ирина Ризова

Място: зала 2, ОНЧ „Напредък-1864“

Организатор: Образцово нарочно читалище „Напредък-1864“ Търговище;

18:00 ч., Концерт на открито

Място: чешмичка срещу ДТ

Организатор: Духов оркестър „Васил Абрашев“

19:00 ч., Постановка „Квартет за двама“ 

Театър „Възраждане“, София

Част от фестивала „Големият театър в малкия град“

Място и организатор: Драматичен театър Търговище, 0879 393 459, 0878 460 491, Община Търговище

 

21/22 юни

18:30 ч., Годишна продукция на Детски фолклорен ансамбъл  „Шарено герданче“

Място:ЦМДИ, концертна зала

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи, 0601 65 214

 

22 юни

14:00-16:00 ч., Мисия „Комикс-лято“

Творческо ателие

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507;

18:00 ч., Концерт на Вокална студия, изпращане на абитуриенти

Място: зала 2, ОНЧ „Напредък – 1864“

Организатор: Образцово нарочно читалище“Напредък -1864″ Търговище, 0601 67 501

 

23 юни

10:00-12:00 ч., Ден на българския фолклор – 22 юни

Посещение с беседа

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507;

11:00 ч., Среща на певческите групи от читалищата в Стража и Давидово

Място и организатор: Народно читалище „Развитие-1926“ с. Стража, 0886 213 190;

11:30 ч., Еньовден в детската градина

Място: ДГ в село Маково

Организатор: Народно читалище “ Светлина-1913″ с. Маково, 0893 305 227;

19:00 ч., „Музикална магия“ – концерт на Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов

Място: Драматичен театър Търговище, 0879 393 459, 0878 460 491

 

24 юни

Еньовден, бране на билки

Организатори: Народно читалище в село Баячево, 0894 629 145;

Нарочно читалище „Христо Ботев-1910“ с. Голямо Соколово, 0895 608 822; Народно читалище „Развитие-1906“ с. Буховци, 0897 602 064; Народно читалище „Христо Ботев-1927“ с. Драгановец, 0878 108 858

11:00 ч., Спектакъл за деца „Пеперудена история“

Място и организатор: Държавен куклен театър Търговище, 0878 194 015

 

26 юни

17:00 ч., Изложба по повод 65 години от рождението на Кирил Батембергски

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507;

  • Концерт на II СУ „Проф. Никола Маринов“  -„50 години Профил „Музика“

Място: Драматичен театър Търговище, 0879 393 459, 0878 460 491

26-30 юни

„Хубави неща“ – изложба-базар по повод Деня на занаятите

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507

 

27 юни

10:00-12:09 ч., Прожекция на любим филм;

14:00-16:00 ч., Мисия „Комикс-лято

Творческо ателие

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507

  

28 юни

10:30-12:00 ч., Ден на занаятите 29 юни

Място и организатор: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507;

11:00 ч., Среща-разговор за Курбан Байрам

Място и организатор: Народно читалище „Будител-1927“ с. Баячево, 0894 629 145;

13:00 ч., Национален конкурс за написване на стихотворение „Моето читалище“, посветен на 120 години от създаването на културната институция

Място: Фейсбук профил

Организатор: Народно читалище “ Михаил Донев – 1903″ с. Лиляк, 0886 213 190

 

29 юни

10:30 ч., Ден на безопасно движение по пътищата /с програма/

Място: парк „Борово око“

Организатор: Център за подкрепа за личностно развитие-ОДК, 0601 64 538;

16:00 ч., Занаятите в селото, посещение на метлари

Място и организатор: Народно читалище „Будител-1927“, с. Баячево, 0894 629 145;

Петровден – приготвяне на традиционно меню

Организатор: Народно читалище „Развитие-1906“ с. Буховци, 0897 602 064

 

30 юни

10:00 ч., Концерт на открито

Място: до храм „Св. Йоан Рилски“ /до пазара/

Организатор: Духов оркестър „Васил Абрашев“, 0601 64 146

 

ПРЕЗ МЕСЕЦА 

Концерти на открито в Търговище

Образователни концерти

Организатор: Духов оркестър „Васил Абрашев“, 0601 64 146

 

Библиотека на играчките

3, 15, 21, 22, 28 и 29 юни

Организатор: Нарочно читалище „Будител-1927“, с. Баячево, 0894 629 145;

8, 15, 22, 29 юни

Организатор: Народно читалище „Светлина-1927“ с. Давидово, 0894 612 876

Ваканционни дейности по график в Народно читалище в село Голямо Соколово, 0895 608 822, и др.

Работилница за сръчковци – всеки вторник

Работа в детския отдел – всеки четвъртък

Организатор: Народно читалище „Развитие-1906“ с. Буховци, 0897 602 064

Пролетно-летен сезон на Информационния център за ранновизантийския и средновековен град Мисионис

Работно време: сряда – неделя от 9:00 до 17:00 ч.

Място: Ловен парк в местността Парка

Организатор: Регионален исторически музей, 0877 316 539

Отворени за посещение:

Славейково училище с постоянна експозиция „Възрожденска класна стая“ и изложбите:

  • „Песента на дървото“ /гостува Регионален етнографски музей – Пловдив/;
  • „Изгубените дъщери на Майка България – Македония и Тракия“;
  • „Дъщерите на Орфей“ – 50 години Представителен женски хор „Златна лира“ ;
  • „Нюйоркски митрополит Андрей /1886 – 1972 г./“;
  • „Тракийският войн от Руец“ /гостува Националният археологически институт с музей при БАН, София/;
  • „Велик е нашият войник“

Археологическа експозиция;

Свещарова къща;

Къща-музей „Никола Симов – Куруто“

Затворена за посещение е Хаджи Ангелова къща/Етнографска експозиция

Актуално работно време до  30 септември на музейните експозиции:

Понеделник – 13:30 – 17:30 ч.

Вторник – петък – 8:30 – 17:30 ч.

Събота – 9:30 – 16:00 ч.

Неделя – 9:30 – 13:00 ч.

Младежка зона – вечер на настолните игри

Всяка сряда, 17:30 ч.

Място – ЦМДИ, камерна зала;

Младежки консултативен кабинет – консултации с психолога Грета Тошева и психиатъра д-р Елена Маринова

Всеки понеделник, 17:30 ч.

Място: етаж 4

Организатор: Център за младежки дейности и инициативи – Търговище, 0601 65 214

Тематични витрини, посветени на изтъкнати личности и годишнини

Места  и организатори: Регионална библиотека „Петър Стъпов“, 0601 64 507 и народните читалища от общината

Постоянна експозиция в ХГ „Никола Маринов“ – зала 1, ХГ

КАЛЕНДАР НА УЧАСТИЯ

1 юни, Търговище – Участия на състави от ОНЧ „Напредък-1864“ и ЦМДИ в празника за Деня на детето;

1-5 юни, Пловдив – Участие на Балетна формация „Търговище“ към ЦМДИ в Международния детски балетен фестивал „С любов към танца“;

2 юни, Търговище – Участие на Духовия оркестър „Васил Абрашев“ в общоградското поклонение за Христо Ботев и в дефиле за Празниците на женските и девически хорове „Проф. Лилия Гюлева“;

3-4 юни, Шумен – Участия на Вокално студио „Ритъм“ към ЦМДИ и на Детска музикална школа „По ноти“ към ЦПЛР-ОДК в националния конкурс „Децата на България пеят, танцуват, рисуват“;

17 юни, Търговище – Участие на балет „Галакси“ към ОНЧ и на Балетна формация „Търговище“ с Школа за модерен балет „Вега“ във Втория танцов фестивал за съвременни и характерни танци „Слънцето е в нас“;

23 юни, Белград, Сърбия  – Участие на Школата за изобразителни изкуства в Международния конкурс „Радостта на Европа“;

24 юни, Разград – Участие на ПФА „Мизия“ в културна програма;

24-25 юни, Пордим – Участие на ДФА „Шарено герданче“ в Национален фолклорен конкурс „От извора на Севера“;

26 юни, Търговище – Участие на Духовия оркестър „Васил Абрашев“, ПФА „Мизия“, Балетна формация „Търговище“ към ЦМДИ и др. в концерт на Второ СУ „Проф. Никола Маринов“;

30 юни – 2 юли, Бургас – Участие на Балетна формация „Търговище“ в Международна олимпиада за балетно и танцово изкуство;

30 юни – 2 юли, Бургас – Участие на Вокално студио към ЦМДИ в Арт фестивал „Сезони“;

През юни:

Участие на Детска музикална школа „По ноти“ към ЦПЛР-ОДК в ученическия конкурс „Песните на Европа“, Ямбол;

Участие на Школата за модерен балет „Вега“ в Музикалния детско-юношески фестивал – конкурс „Свят, изкуство и море“, КК Златни пясъци;

Участие на членове от кръжок „Сръчни ръчички“ и литературен клуб „Млад творец“  в  национални конкурси за рисунки, приложно изкуство и др.

Организатор: Народно читалище „Развитие-1926“ с. Стража, 0886 213 190

Организаторите запазват право да актуализират календара.

shumenonline.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *