Днес България отбелязва 115-годишнината от обявяването на своята независимост. Чествания ще се проведат в цялата страна.
По традиция кулминацията на тържествата е във Велико Търново. По случай празника в града организират историческа възстановка „Посрещане на княз Фердинанд I в Търново и обявяване на Независимостта на България“ и атракционно пътуване с „Корона експрес“ – ретро влак с парен локомотив.
На 22 септември със специален манифест във Велико Търново княз Фердинанд обявява България за независимо царство.
Политическият акт е извършен от правителството на Александър Малинов. С него се отхвърля васалната зависимост на България от Османската империя, наложена ѝ от Берлинския договор от 1878 г.
За място на тържественото събитие тогава е избран старопрестолният град Търново – в храма „Свети Четиридесет мъченици“, а след това манифестът е прочетен пред народа в историческата крепост Царевец. Така на практика са отхвърлени и последните васални връзки с Османската империя.
Условията за обявяване на независимостта на младата българска държава в началото на ХХ в. били изключително благоприятни. През лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария – една от Великите сили наложили Берлинският договор, се готвела да го наруши, като анексира двете от провинциите на империята – Босна и Херцеговина.
Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф, за да съгласуват действията си.
Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в църквата „Св. 40 мъченици“ княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на Независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава.
Признаването на независимостта на страната ни е дълъг процес, за който работят всички правителства на следосвобожденска България. След сложни преговори на 6 април 1909 г. независимостта на България е призната официално от Високата порта. Така държавата ни се превръща в пълноправна на другите страни и 30 години след Освобождението отново се появява на картата на Европа.
С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост.
Вестник „Пряпорец“ описва този епизод от родната ни история по следния начин: „Вчера в историческата столица на българските царе се извърши едно от най-великите събития в нашата нова история. Разкъсаха се формално и последните връзки, които толкова пъти внасяха студенина в приятелските отношения на България с Турция, и се съживи скъпата традиция, завещана нам от славното и велико минало на някогашна България – Българското царство се възстанови.“
Обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г. Дълго време значимостта на това събитие от новата история не се оценява, но на тази дата през 1908 г. България – една от най-старите държави в Европа, отново се появява на световната карта след петвековно османско владичество.
shumenonline.bg