Пласьор на дрога остава в ареста
05.10.2023
Съпрузи в различни листи, но заедно в борбата за власт
05.10.2023

Над 240 участници се включват в IX-ия Национален фестивал на клубовете за народни хора  „Автентични ритми” в Нови пазар

Снимка: НЧ "Христо Ботев - 1872" Нови пазар

17 състава с над 240 участници ще се включат в Девети национален фестивал на клубовете за народни хора „Автентични ритми”. Той ще се проведе на 7 октомври в град Нови пазар. Началото е от 14.00 ч. на пл. Оборище. Тази година заявилите участие са от общините Шумен, Варна, Провадия, Суворово, Дългопол, Велики Преслав, Нови пазар, Каспичан и Ветрино.

Фестивалът няма конкурсен характер и се провежда  в рамките на един ден в две категории – автентични хора и разработки. Право на участие имат всички клубове и формации от страната, изучаващи български народни хора. Не се изисква участниците да са облечени в народни носии.

В първа категория танцовите групи изпълняват по две автентични хора, като едното е задължително трябва да бъде от Североизточна България. Във втора категория танцовите групи изпълняват едно хоро в разработка, по преценка на ръководителя, от която и да е етнографска област.

Вечерта след изпълненията организаторите предлагат хоротека  за всички състави с участието на оркестър.

Основната цел на фестивала е популяризиране, запазване и развитие на българския танцов фолклор, чрез предоставяне на възможност за изява на групи от цялата страна и създаване условия за широк културен обмен.

По традиция фестивалът се провежда всяка втора събота на месец октомври по време на Дните на града. Организатори са Община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев-1872” и представители на местния бизнес.

За апетита на присъстващите ще се погрижи шеф Ангелов и неговият „Юнашки тиган“. Той ще приготви чорбаджийски боб с пушено свинско за жителите и гостите на града на площада от 15:30 ч. По негови думи храна има за първите 1000, които се отзоват. А за останалите – догодина.

Той е организатор на инициативи, свързани със съхраняването на български обичаи и рецепти. Създател е на фондация „Национален тръст за съхранение на културно-историческото наследство България“, както и на Национална академия „Кулинарен историк“. С името му се свързват още Хлебна къща „Национален историк“ и „Музей на хляба и на традиционните храни“ в Копривщица.

shumenonline.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *