Спорт за децата в свободното време
24.10.2023
Катастрофа с пострадали
24.10.2023

12 непълнолетни са станали жертва на престъпления в интернет

12 лица под 18-годишна възраст и 57 пълнолетни са станали жертва на престъпления по интернет. Най-честите измами са свързани с покупка на стока, която не стига да купувача. Това сочи статистиката на ОДМВР Шумен за изминалата година.

За да пресекат този вид престъпност и повишат бдителността на младите хора днес експерти от дирекция „Киберсигурност“  при ГД „ Борба с организираната престъпност“  изнесоха обучителна беседа на тема до каква степен можем да се доверим на хората в интернет и ги научиха да мислят, че срещу тях винаги може да има хора, които искат и могат да ги измамят. Посъветваха учениците от 12 клас да не въвеждат предварително номер на разплащателна карта и код при плащане онлайн, за да не им бъдат източени парични средства от сметките. Научиха и значението на непознато за мнозина понятие – нетикет. Това е „кодексът за поведение“ в онлайн пространството, който изключва използване на обиди, ругатни, да не предоставяме лични данни и информация за себе си и близките си в интернет пространството.

„Това е част от усилията да предпазим младите хора от престъпления. За сравнение през изминалата година 12 лица под 18 години са пострадали от този вид престъпност, пълнолетните са 57. Числата не са притеснителни, но въпреки това искаме да направим всичко възможно да запознаем младите хора и да изградят качества, за да се предпазват от този вид престъпност“, обясни директорът на полицията старши комисар Георги Гендов.

Масовото използване на съвременните информационни и комуникационни технологии е допълнителен рисков фактор. На практика вече почти няма престъпна дейност, която да не се осъществява с тяхна помощ. От една страна това прави разкриваемостта на престъпленията по-трудна, а от друга – спомага за въвличането в криминални деяния на младежи, при които отсъстват други рискови фактори. Младите хора са и най-силно засегнати от  престъпления против личността и собствеността. Сред типичните за младежката виктимизация  престъпления трябва да се посочат половите посегателства на момичета и  млади жени. Те са и сред най-честите жертви на трафик с цел сексуална експлоатация, която нерядко се съпътства от физическо и сексуално насилие.

Целта на програмата е да бъдат обхванати млади хора от учебни заведения в област Шумен, а специалисти от различни направления да обхванат превантивни теми, свързани с трафик на хора, включително и с цел сексуална експлоатация, с употребата на наркотични вещества,  с престъпления против собствеността, както и с престъпления чрез виктимизация с използване на информационно-комуникационни технологии.

Проектът е иницииран от ГД „Национална полиция“, включени са представители на ОДМВР- Шумен, Зона „Закрила“ , Превантивно- информационен център и служители на дирекция „Киберсигурност“ към ГДБОП.

shumenonline.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *