Тази нощ – 28 срещу 29 октомври, ще започнe последното за 2023 година затъмнение – частично лунно. Явлението ще може да се наблюдава удобно от цяла България, каза за shumenonline.bg Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“.
Началото на затъмнението от полусянката на Земята е в 21:01:17 ч. българско време. Началото на затъмнението от сянката на Земята е в 22:34:41 ч. Максималната фаза ще настъпи в 23:14:06 ч. Краят на затъмнението от сянката ще бъде в 23:52:50 ч., а на затъмнението от полусянката – в 01:26:33 ч. Продължителността на затъмнението от полусянката на Земята ще бъде 4 часа и 25 минути, а продължителността на затъмнението от сянката на Земята ще е 1 час, 18 минути и 9 секунди, уточнява Пенчо Маркишки.
Той припомня, че както през този месец, така и през следващия ще бъдат активни няколко метеорни потока, които се застъпват във времето и допринасят заедно за по-високата метеорна активност в безлунните есенни нощи. След краткотрайните Дракониди и по-активния поток Ориониди, чийто максимум беше на 22 октомври, интересът ни сега се насочва към потока Ориониди. Той ще бъде активен от около 2 октомври до 7 ноември и е породен от метеорни роеве, отделили се от Халеевата комета.
През този сезон на годината са активни и два слаби, но много продължителни метеорни потока – Южни и Северни Тауриди. Всеки от тях трае близо два месеца. Южни Тауриди се активизира към 20 септември и ще продължи да действа до 20 ноември, а Северни Тауриди – от около 20 октомври до 10 декември.
Максимумът на Южни Тауриди за 2023 г. ще бъде в нощта на 5 срещу 6 ноември, когато активността на потока ще достига около 5 метеора за час. В посочената нощ Луната ще изгрее в 23:44 ч. с 45% осветен диск – фаза последна четвърт и това ще затруднява наблюденията. Затова е добре да се планират наблюдения преди лунния изгрев.
Максимумът на Северни Тауриди ще бъде в нощта на 12 срещу 13 ноември, при активност също около 5 метеора на час. През същата нощ Луната ще бъде в новолуние и няма да затруднява наблюденията.
Двата радианта са видимо близки и се намират в съзвездието Бик. В началото на ноемврийските нощи те са ниско над североизточния хоризонт и се издигат в небето до около 03:30 ч., с което условията за наблюдение принципно се подобряват.
Родителското тяло на Южни Тауриди е кометата 2P/Encke, която има къс орбитален период от 3.3 години и за последен път премина през перихелия си на 22 октомври тази година.
Родителското тяло на Северни Тауриди е астероидът 2004 TG10, за който се предполага, че е отломка от кометата 2P/Encke. Неговият орбитален период е много близък до този на Encke – 3.34 години.
„И накрая искам да припомня традиционните препоръки, че за да направим успешни метеорни наблюдения, трябва да сме далеч от нощните светлини на градовете“, каза още Пенчо Маркишки.
shumenonline.bg