Център „Шумен“ има относително добре развита местна икономика, движена най-вече от ориентираната към износ преработваща промишленост. Инвестиционната активност обаче остава относително слаба в сравнение с други региони на страната. Пазарът на труда среща значителни трудности – висока трайна безработица и големи не равенства в заетостта между отделните общини в състава на центъра. Това показва анализ на Института за пазарна икономика
Сред големите предизвикателства са бързото свиване на население то и застаряването, както и преодоляването на силно неблагоприятна та образователна структура и слабите резултати на местната образователна система.
СЪСТАВ И ТРУДОВА МИГРАЦИЯ
Център „Шумен“ се състои от едно ядро – община Шумен – и шест периферни общини – Хитрино, Венец, Велики Преслав, Смядово, Каспичан и Каолиново. Спрямо предишното издание на изследването (2017 г.) в периферията попадат две нови общини – Каспичан и Каолиново, а други две са много близо до прага за включване, като съответно 9,4% от заетите в Нови пазар и 9,3% от тези в Никола Козлево ежедневно пътуват, за да работят на територията на ядрото. Община Шумен привлича от периферията си над 3 хил. работници, най-много от Велики Преслав – 857, а работата в ядрото е най-важна за Хитрино и Венец, където съответно 38 и 33% от всички заети пътуват всеки ден до работните си места в община Шумен.
ИКОНОМИКА И ИНВЕСТИЦИИ
През 2021 г. общият размер на произведената продукция в център „Шумен“ е 3,36 млрд. лв., или 27,2 хил. лв. на човек от населението, което е близо до средните за страната стойности. Ръстът на местната икономика е относително умерен, като спрямо 2012 г. добавената стойност е нараснала със 70%. Концентрацията на икономическата активност е относително висока: 83% от общата добавена стойност се създава в ядрото, 6,4% – в Каспичан, и 3,3% – във Велики Преслав. От гледна точка на секторното разпределение с най-голяма тежест е преработващата промишленост – 45% от добавената стойност, следвана от търговията (18%), строителството (8,6%), селското стопанство (7,9%) и здравеопазването (7%). В някои от по-малките общини, особено в Хитрино и Венец, земеделието играе водеща роля. Лидер както по приходи, така и по заетост – с 1200 работници, е производителят на алуминий „Алкомет“, а сред другите големи предприятия е „Автомагистрали Черно море“ с почти 800 работници заедно с „Фикосота“ и търговската верига „Трънчев“ с по 700 души. Водещ работодател в периферията пък е производителят на керамични изделия „Рока България“ с над 400 служители в Каспичан.
По данни на НСИ преките чуждестранни инвестиции с натрупване към края на 2021 г. общо в целия център са 69 млн. евро, но трябва да се има предвид, че данните за периферните общини са конфиденциални, което означава, че реалният размер на чуждия капитал е по-голям. Инвестиционната активност като цяло е съсредоточена в ядрото на икономическия център, като през 2021 г. 79%, или 224 млн. лв., от всички разходи за придобиване на дълготрайни активи са реализирани в община Шумен, а 5% – в Каспичан. Отраслите с най-много инвестиции са индустрията (114 млн. лв.), търговията, транспортът и туризмът (56 млн. лв.), както и селското стопанство (47 млн. лв.).
Икономиката на „Шумен“ е силно експортно ориентирана, с 1,6 млрд. лв. приходи от износ през 2021 г., или 13,3 хил. лв. на човек. В сравнение с големите икономически центрове обаче производителността на труда остава относително ниска, като добавената стойност на един нает е 16,5 хил. лв. годишно.
ПАЗАР НА ТРУДА
Въпреки доброто представяне на местната икономика център „Шумен“ остава с висока безработица през 2022 г. – 9,4% според данните на Агенцията по заетостта, като по-висока е тя единствено в център „Козлодуй“. Наблюдават се много големи разлики между отделните общини в центъра – докато в община Шумен безработните са едва 3,5% от трудоспособното население, в Каолиново делът им надхвърля 38%, а във Венец – 33%. Повечето безработни в малките общини са трайно извън заетост, като с регистрация в бюрата по труда над година в Каолиново са 26% от трудоспособните на фона на едва 0,3% в община Шумен. В част от малките общини има и ясно изразен проблем с младежката безработица. Аналогични неравенства се наблюдават и в коефициента на заетост – средната стойност за центъра според преброяването от 2021 г. е 59,4%, но варира от 67% в община Шумен до едва 34% в Каолиново и 41% във Венец. Повечето работещи – 33,3 хил. от общо 45,7 хил. заети в центъра, са концентрирани в ядрото.
През последните 5 години местният пазар на труда е в период на минимална експанзия, като броят на наетите се е увеличил с 1,2% спрямо 2017 г. Отрасловата структура на заетостта до голяма степен следва тази на икономиката на центъра, като 42% от наетите са в преработващата промишленост, 18% – в търговията, 9% – в селското стопанство. За същия период средните заплати са нараснали с 52% – до 1236 лв. средно за цялата икономика на центъра. С относително високо равнище на заплатите в община Шумен са здравеопазването – 2068 лв. средно на месец, както и ИКТ (1597 лв.), а извън нея – преработващата промишленост в Каспичан със средно месечно възнаграждение от 1439 лв.
ЧОВЕШКИ РЕСУРС И РАБОТНА СИЛА
В рамките на последното десетилетие центърът е загубил 16% от населението си, като според последното преброяване то достига 123,8 хил. души – относително умерен спад в сравнение с много други части на Северна България. Застаряването обаче е осезаемо – на възраст над 65 години са 25% от цялото население, а индикаторите за заместване потвърждават ускоряването на този процес. Същевременно делът на лицата в трудоспособна възраст – 62%, или 76,8 хил. души, е близък до средния за страната. Важно е да отбележим, че се наблюдават значителни разлики между ядро и периферия, като в малките общини застаряването е по-чувствително, съответно делът на работоспособните – по-нисък.
Център „Шумен“ е сред привлекателните за вътрешна миграция територии на страната, като механичният прираст на центъра е бил 6,9‰ през 2022 г. Важно е също така и че не само ядрото привлича мигранти, но и повечето малки общини, като най-видимо е това в Хитрино (32‰) и Каолиново (16‰). Спадът в броя на населението е най-вече следствие от ниския естествен прираст: –12,3‰ средно за центъра, но до –20‰ в по-малките общини.
Сериозна пречка пред бъдещото развитие на центъра и привличането на инвестиции е образователната структура на населението. С висше образование са едва 21% от лицата на възраст 7 и повече години, а същевременно с основно и по- ниско са цели 33,1%; неграмотните са 1,1%. Образователният профил е дори по-неблагоприятен в периферията, като в някои общини делът на хората с основно и по-ниско образование надхвърля 60%, а неграмотността достига 3%. На този фон постиженията на учениците са особено слаби, като центърът има най-ниската средна оценка на ДЗИ по БЕЛ сред 16-те центъра – „Добър“ 3,34, както и едни от най-ниските средни резултати на външното оценяване след VII клас.