737 проверки е извършила през 2023 година „Инспекция по труда“ в Шумен. Проверени са 653 предприятия със зает персонал от 22 182 работници и служители. За първи път са проверени 201 предприятия. Данните ни предостави директорът на инспекцията инж. Пламен Събев.
Констатираните нарушения за отчетения период са 3794, от тях 1962 се отнасят до здравословните и безопасни условия на труд. По осъществяването на трудовите правоотношения са констатирани 1814 нарушения. От тях по възникването на трудовите правоотношения са установени 419 нарушения. По заплащането на труда са констатирани 155 нарушения, а по работното време 108 нарушения. През 2023 г. са установени 75 лица, работещи без трудови договори.
За 2023 г. са съставени 171 акта за установяване на административни нарушения. Сумата на влезлите в сила наказателни постановления е 258 270 лв. През изминалата година дирекцията е предоставила 162 разрешения за работа на непълнолетни лица.
Сумата на забавените трудови възнаграждения за 2023 г. е 618 809 лв.
Инспекцията по труда напомня на работниците и служителите, че подписаният трудов договор защитава в най-пълна степен техните трудови права. Работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението, с което той е регистриран в НАП, както и длъжностна характеристика. Работодателят няма право да допуска до работното място работник преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор.
В случай че работодателят желае да провери уменията на работниците и служителите, той може да сключи с тях договор с клауза за срок на изпитване. Срокът на изпитване се уговаря в трудовия договор, като не може да бъде повече от 6 месеца в общия случай. Когато обаче трудовият договор е срочен и е за период по-малко от 1 година, срокът за изпитване може да бъде максимум до 1 месец съгласно промените на трудовото законодателство от 1 август 2022 г.
Повече информация за срока на изпитване и кога не важи закрилата при уволнение може да намерите на https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/12861
При всяко установено нарушение на трудовото законодателство инспекторите по труда са безкомпромисни и приемат мерки за неговото отстраняване. Това води до подобряване на условията на труд в предприятията и до предотвратяване на трудови злополуки, а в някои случаи и до спасяване на човешки живот.
Инспекцията по труда апелира при нарушаване на трудовите им права работещите да подават сигнали своевременно – докато още са на работните си места, и да съдействат на контролните органи, което е гаранция за по-ефективно прилагане на закона. Сигнали могат да се подават на място във всяка регионална дирекция, по пощата, с куриер, през специалната форма за подаване на сигнали на сайта на Агенцията, чрез Системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление https://edelivery.egov.bg/. Повече информация е публикувана в секцията „Административно обслужване“, рубрика „Център за административно обслужване“.
Ръководството на ИА „Главна инспекция по труда“ проявява нулева търпимост към нерегламентирани практики от страна на инспекторите по труда. Всеки подаден сигнал, съдържащ твърдения за незаконосъобразни или нерегламентирани действия, както и за бездействие, от страна на контролните органи на Инспекцията по труда, се разглежда задълбочено и отговорно. На интернет страницата на Агенцията в рубриката „Антикорупция“ https://www.gli.government.bg/bg/node/6380 са посочени начините за подаване на сигнали.
През 2024 г. сред основните приоритети на Дирекцията в Шумен остава намаляването на дела на „сивата“ икономика и осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд за работниците и служителите. Инспекторите по труда ще продължат да осъществяват контрол по превенцията на недекларирания труд във всичките му проявления: възникване на трудовото правоотношение, работно време, заплащане на труда. Планиран е последващ контрол за отстраняване на констатираните нарушения не по-малко от 50% от влезлите в сила принудителни административни мерки, което гарантира ефективността на контролната дейност. Наблюдава се тенденция работодателите да предприемат необходимите мерки за отстраняване на констатираните нарушения в срок.
През 2024 г. Дирекция „Инспекция по труда“ Шумен ще продължи да участва в осъществяването на регионално ниво на оперативните тематични мерки от плана на ИА ГИТ.
shumenonline.bg