Млад, успешен бизнесмен е шести в листата на ДПС в Шуменска област. Цифрата на отличниците съвсем не е случайна, тъй като 24 годишният Рафет Исмаилов е завършил с отличие УНСС, специалност „Международни икономически отношения“. Владее няколко езика. Работи в семейна фирма. Откликва на предложението на областния лидер Айсел Руфад да се кандидатира за народен представител, защото „България е вече в ръцете на младо поколение, което трябва да поеме отговорността и каузата да служи на хората, да бъде в непрекъснат контакт с тях и да се бори за достоен и щастлив живот на всеки един човек. Законодателната власт има нужда да се „кове“ както от хора с опит и експертиза така и от младото поколение, което вече е основният актив на България. Дори и през 21 век при перманентното дигитализиране и автоматизиране на икономиката и обществения живот, най – важният фактор си остава човешкият фактор.“, аргументира решението си Рафет.
Той е повече от убеден, че всеки свързан с ДПС, в продължение на повече от 30 години е осъзнал, че всяка една политика трябва да бъде насочена в подобряването на живота на хората.
Категоричен е, че Движението за права и свободи е единствената партия, която се вслушва в гласа и идеите на младежите. И ги оценява за амбициите и високите цели, които си поставят. Нещо повече, това е единствената партия, която създава среда за развитие на можещите и активните , които не са просто мечтатели. А действат.
„Най – трудно се създават условия, но веднъж след като те са налице, реализирането на всяка една стратегия, идея или проект става по – лесно. Именно за това фокусът трябва да бъде върху това да се изгражда среда за развитие на всеки един човек, особено за младите, за да може да се развива там където е, а не да търси реализация другаде.“, смята Исмаилов. Според него генералният ангажимент преминава през множество стъпки като: осигуряване на добра среда за местната икономика, инвестиции в иновации и „чисти“ технологии, подобряване на транспортната свързаност на областта. Туризмът също има висок потенциал за генериране на добавена стойност за областта, но очевидно този факт се пренебрегва и не се работи върху реализиране на ползите от него.
Стигаме до въпроса кои ще бъдат приоритетите му като народен представител.
„Удовлетвореността на една нация от стандарта й на живот има пряка зависимост с икономическото развитие на страната“, твърди Исмаилов.
Приоритетните сфери ,в които би предпочел да работи са свързани в по – голяма степен със създаване на среда за бърз и видим икономически растеж на националната икономика. Част от способите за това трябва да бъдат свързани с улесняване инвестирането на капитали в страната, привличане на ПЧИ, преки чуждестранни инвестиции , осигуряване на бърз достъп за работа в страната на граждани от трети страни, инвестиции в образование и икономика на знанието.
Като човек от бизнеса, с усет и наблюдения, Рафет е убеден ,че България има всички условия и фактори да се превърне в икономическото чудо на Европа до 2030 г. За да се случи това са нужни бързи и целенасочени усилия с цел подобряване на конкурентоспособността на националното стопанство в рамките на европейската и световната икономика. Властта трябва да създаде среда и стимули за технологично обновление и внедряване на ефикасни и въглеродно неутрални технологии на производство в частния сектор. Като следствие от това ще се осъществи и стремглаво увеличение на доходите на домакинствата и покачване на жизнения стандарт, което постепенно да доведе до пълна конвергенция спрямо страните от Западна Европа.
Къде вижда слабостите в управлението? „Липсата на адекватна регионална политика води до вътрешни дисбаланси в икономическата система на страната. Обезлюдяването, демографската криза, ниските доходи и липсата на перспектива са последствия от грешните политики.“, посочва той негативите.
По негови думи област Шумен има всички дадености да бъде промишлен център на Северна България и да осигурява адекватен процент от БВП на страната. Друг основен проблем е липсата на политика по отношение на развитието на туризма в областта. Личният ангажимент, който той би поел е в посока залагане и възприемане на публично – частното партньорство като модел за развитие на инфраструктура и ускорено икономическо развитие не само на област Шумен, но и на цялата страна. Този модел се прилага доста успешно в съседни страни и е доказал, че ключът към икономическото развитие е в партньорството между централна власт – бизнес и местна власт.
Апелът му , на предстоящите на 9 юни парламентарни избори никакво колебание, а бюлетина с номер 28, за да се превърнат мечтите за по-добро бъдеще в реалност.
Пресцентър „Движение за права и свободи“
Купуването и продаванеото на гласове е престъпление!
shumenonline.bg