Областният председател на МДПС Йозлям Джевдетова е трета в листата с кандидати за народни представители в новия 50-ти парламент. На високата и отговорна позиция като лидер тя бе избрана единодушно. С висше икономическо образование, бакалавърска степен със специалност „Финанси, магистър, мобилни и уеб технологии“ в Икономически университет Варна. Несемейна. В момента продължава с „Педагогика по информатика и информационни технологии“ в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ . Работи като главен специалист „Финанси“ в Община Венец. Несемейна.
Защо приехте да се кандидатирате за народен представител?
– Приех да се кандидатирам за народен представител от ДПС, след предложение от областното ръководство , защото вярвам, че всеки млад български гражданин има неотменни права и свободи. Младите и образовани хора не трябва да бъдат безразлични, а активни участници в обществения и политическия живот на България.
Какво Ви накара да изберете ДПС?
– ДПС e първата партия, която създава младежки структури, защото ясно осъзнава, че ако младият човек не е включен в процесите, когато се вземат решения, а само в изпълненията, то това води до липса на интеграция в обществения процес. В ДПС младите хора са включени в процесите на вземане на решения. Впечатли ме това, че младежката организация е била винаги авангард и място, където се изграждат младите и бъдещи политици на партията и на страната. Младежката организация винаги е била в синхрон с така наречената голяма организация. Много хора от младото крило на ДПС се реализират на различни нива в изпълнителната и законодателната власт. ДПС е единствената политическа партия, която прави реални инвестиции в своята младежка организация за изграждане на опитни, подготвени и отговорни политици за страната и Европа.
Кои са най-важните проблеми на Вашия град/село и с какво Вашата професия и опит биха били полезни за тяхното решаване?
– Безработицата в малките населени места е на път да достигне критични нива, което задълбочава негативната им демографска картина. Отчитайки факта, че основният работодател в тези териториални общности е публичната власт, орязването на бюджетните субсидии ще довежда до съкращаване на щатове и по-висока безработица. В малките общини ,където индустриалните дейности не са развити или са прекратени и действащите фирми, които нямат нужда от голям персонал, значителна роля играе субсидираната заетост. Редица от тях разчитат на различни програми и мерки, които понякога осигуряват работа на над 50% от активното население. Тези програми са възможност за много от хората без постоянни доходи да започнат работа и да възстановят трудовите си навици, тъй като повечето от тях са трайно безработни. Реализирането на проекти от местната администрация по национални или по европейски програми е единственият източник за провеждане на политика по заетостта в значителна част от малките населени места. Така стигаме до проблема с натиска за окрупняване на общините като европейска тенденция, и лишаването на тези малки, но юридически самостоятелни, административни единици от значителен публичен ресурс за реализиране на различни социално-икономически дейности.
Нивото на инвестициите в малките населени места е доста ниско. Харчейки практически целите си бюджети за текущи оперативни нужди, местните власти не са в състояние да инвестират в поддържането и развитието на техническата инфраструктура, сградния фонд в системите на образованието, здравеопазването, и културата, както и да инвестират в опазването и подобряването на околната среда.
Другият съществен проблем това е здравеопазването – не само на местно ниво, а това е национален проблем за България. Липсата на млади лекари и специалисти е главен проблем. Липсва достъпност и всеобхватност на системата, възможностите на телемедицината и въвеждането на мобилни лекарски и зъболекарски екипи и аптеки.
Сред най-често цитираните особености на образованието в селските райони и като техни положителни характеристики се определят малкият размер на класовете в училищата и ниското съотношение ученик-учител. От друга страна, по-малките организации разполагат с по-малко ресурси, изпитват трудности при наемането и задържането на учители, липсва им капацитет да предлагат специализирани предмети и програми, предоставят по-малко възможности за професионално развитие, осигуряват по-ниско ниво на подкрепа на учениците със специални нужди, възможностите за извънкласни форми са ограничени.
Ако бъдете избрана в Парламента кои ще бъдат приоритетите във Вашата работа като народен представител?
– Бих акцентирала в работата си на образованието. Защото образованието определя пътя на всеки човек. В учебния процес днес е необходимо да се заложи на сериозна подготовка. Учителите са длъжни да откриват дарби, талантите на децата и спортните им заложби.
Друг основен акцент дори може би това на първи план е привличането на преки инвестиции в малките населени места с цел нова работни места. Развитието на младите хора е жизненоважно, защото местното население застарява, сравнително голям и все по-нарастващ е броят на неквалифицираната работна ръка, а социалните промени водят до икономически промени, собствениците дори и на малък бизнес се оттеглят. Бъдещето зависи от икономическото разнообразие, а това означава ново мислене и нови идеи. Възобновяема енергия е нужна за поддържането на малките населени места живи, а също и лидерство от следващото поколение. Напускането или оставането по родните места не е резултат само от индивидуалните предпочитания на младите хора. То е отражение и на техните ресурси и в частност на посланията, които получават от техните социални мрежи. Младите хора, които наистина желаят да останат в своите населени места, трябва да бъдат подпомагани, като се обръща внимание на най-често срещаните пречки, като жилище, работна заетост, образование и обучение, транспорт, отдих и достъп до здравеопазване, тоест всички сфери от компетенциите на местните власти и управи.
Какъв ангажимент Вие лично ще поемете спрямо избирателите от Вашия регион?
Няма нищо да обещавам. А ще действам , защото са важни делата, а не думите. Няма да предам избирателите ни. Ще работя за по- доброто бъдеще на страната ни, на региона ни. Независимо дали съм народен представител или обикновен член на ДПС. Защото имам желанието, уменията и сърцето да помогна за една по-добра България.
Пресцентър „Движение за права и свободи“
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
shumenonline.bg