Нови пазар посреща X-тото издание на фестивала „Автентични ритми“
10.10.2024
Полицията ще съдейства на гражданите в деня на изборите
10.10.2024

На небосклона изгрява ярка комета

Предстои да наблюдаваме от цялата страна ярката комета C/2023 A3, съобщи за shumenonline.bg  Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“.

Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) е открити в началото на 2023 г. и още тогава предизвиква голям интерес сред астрономите, заради прогнозите, че ще се наблюдава с висока яркост към края на лятото и през есента на 2024 г. Открита е в кадри, заснети на 9 януари от обсерваторията Purple Mountain до град Nanjing, провинция Jiangsu в Китай, а на 22 февруари е заснета от един от роботизираните телескопи на програмата Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), намиращ се в Южна Африка.

Кометата премина през перихелия си на 27 септември т.г., на разстояние 58.4 млн. километра от Слънцето. Сега се приближава към Земята и ще бъде най-близо до нас на 12 октомври 2024, на разстояние 70.61 млн. километра. Тогава се очаква нейната яркост да бъде доста висока – около 0.2 видима звездна величина. От 12 октомври C/2023 A3 ще започне да се наблюдава съвсем ниско над западния хоризонт и за кратко, веднага след свечеряване (около 20:00 ч. за района на София). Тогава тя ще бъде в съзвездие Дева. Ще можем да използваме ярката планета Венера като ориентир. Във вечерите след 12 октомври кометата ще се намира на около 25° вдясно и малко по-високо от Венера (вижте картата).

За да наблюдаваме успешно C/2023 A3 на 12 октомври (събота) вечерта, ще ни бъде нужно наблюдателно място с нисък западен хоризонт, съветва физикът. „Ако наблюдателят има достъп до тъмно място с нисък хоризонт извън града, той може да опита да види кометата още на 11 октомври вечерта. И обратно – ако нямате достъп до подходящо място, може да проведете наблюдения на 13 или 14 октомври, когато кометата ще бъде по-високо в небето след свечеряване. На всяка следваща вечер ще можем да наблюдаваме кометата на фона на по-тъмно небе и по-високо над западния хоризонт, но с времето нейната яркост ще спада“, разяснява Пенчо Маркишки.

На 12 октомври вечерта Луната ще бъде във фаза два дни след първа четвърт и ще се намира над хоризонта в посока югоизток-юг. Тя няма да затрудни особено наблюденията на кометата, но въпреки това един бинокъл винаги ще ви бъде от полза, препоръчва специалистът от Института по астрономия с НАО при БАН.

 Пенчо Маркишки каза още, че преди предстоящият период на вечерна видимост на тази комета, е имало труден за нашите географски ширини период на утринна видимост. Той е започнал от 23 септември, когато кометата е изгряла в 06:15 ч. за София, а на същата сутрин Слънцето е изгряло само час по-късно. Предвид тази недостатъчна разлика и малката височина на кометата над източния хоризонт, наблюденията са били силно затруднени. Този период е приключил на 4 октомври.

shumenonline.bg

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *