„Шумен има бутафорна пречиствателна станция за питейни води и довеждащ водопровод“. Това заяви днес пред журналисти на пресконференция за водната криза Добромир Драев – бивш общински съветник, който от години подава десетки жалби и сигнали за проблемите с водоснабдяването и канализацията в Шумен. Участие в нея взеха Владислав Панев – председател на Клуб „Ускорение“ и журналистът Дияна Желязкова.
По думите на Драев теренът, върху който е построена пречиствателната станция, е неподходящ. А технологията й на работа е от 18 век.
„Виждали ли сте вода да върви по баира нагоре? Мястото на тази пречиствателна станция е на Омуртагов мост, а в нея трябва да се намира самата Помпена станция. Друг е въпросът, че няма да имаме чиста вода, защото няма как една чиста вода да я излеем в кална туба и да очакваме да излезе чиста вода“, обясни Добромир Драев.
Според него решението е да се намерят експерти, които да извършат правилните изчисления къде точно трябва да бъде построена пречиствателната станция. Положените тръби на довеждащия водопровод пък били с различен диаметър.
„Защо не искат да направят ремонт на Помпената станция“, попита Драев. Според него отговорът се крие в електроенергията, която водното дружество ползва.
„По данни на Пушкаров разходът на електроенергия на ПС „1300“ е между 70 и 80%. Една помпената станция изяжда всички пари на ВиК, свързани с електричеството. Като направят ремонт ще сложат инверторни помпи и токът ще намалее драстично, което ще повлияе положително на цената на водата и ще спре авариите. От 10 години повтарям, че това може да стане с договори с гарантиран резултат, които не дават възможност за корупционни сделки“, изтъкна бившият общински съветник.
Решението, което Драев вижда, е незабавно да се сложи нивомер на язовир „Тича“ и електроника, която да следи откъде се пуска водата от водоема.
Той говори и за десетките сигнали до прокуратурата и полицията, по които винаги разследващите се произнасяли с дежурното „няма данни за престъпление“, като такова не било открито дори и след доклада на АДФИ, в който са посочени 5 индикатора за измама.
„На последната среща с управителя на ВиК Шумен Иван Пушкаров, съветниците слушаха обясненията му за проблемите във ВиК сектора. Но не бяха дадени отговори на най-важните въпроси, които всички питат – какво се случва във ВиК сектора? Какво се случва с пречиствателната станция? Къде са парите на дружеството? Какво се случва с водопровода? Видяхме как се опитват да се замитат нещата и да не се търси отговорност от фирмата изпълнител. Не е ясно и какво се случва с парите, които бяха заровени във ВиК мрежата – над 220 млн. лева“, попита журналистът Дияна Желязкова.
Тя изтъкна, че именно при управлението на сегашния управител Иван Пушкаров загубите на вода се увеличили от 82% на 83,7%.
На пресконференцията с журналисти присъстваха и общински съветници от местния парламент, които се ангажираха да внесат докладна записка с искане да се закупи нивомер и електроника.
Припомняме, че след пускането на новия магистрален водопровод, по него тръгна вода с наноси и кал. Помпите на Помпена станция „1300“ не издържаха и се счупиха, което доведе до десетки аварии, които оставиха шуменци без вода.
shumenonline.bg
2 Comments
Вън некадърниците, да дойдат компетентните и опитни обичайки работата си, с грижа за хората
И двете ги има ,ама на книга