„Проучваме възможностите за по-изгоден вариант за извозване на боклука на Шумен до завода за отпадъци в село Езерово. В момента общинското предприятие по чистота не е в състояние да поеме тази дейност. Ако заложим ресурс за закупуване на необходимата специализирана техника, таксата битов отпадък за нашите съграждащи ще се повиши значително“. Това съобщи на брифинг днес пред медиите кметът на община Шумен проф. Христо Христов. На него градоначалникът, зам.-кметът „Бюджет и финанси“ Десислава Петрова и зам.-кметът „Европейски политики, екология и туризъм“ Даниела Русева обясниха кое налага увеличението на такса битов отпадък с 35% за града и 26% за селата от общината.
Срещу по-високата такса се обявиха общинските съветници от „Кауза Шумен“, които са категорични, че няма да подкрепят план-сметката по чистота.
„Обмисляме да предоговорим договора със завода в Езерово, в частта транспорт. Имаме няколко варианта – изцяло наш транспорт или да договорим транспорт с друга фирма, който да е по-изгоден и да намалим разхода. Разходът ни за Езерово е около 5 млн. лева“, поясни кметът.
Договорът със завода изтича на 8 декември 2025 година. Като при евентуално предсрочно прекратяване общината ще дължи неустойка в размер на 20%.
„Не разполагаме с необходимата техника, за да поемем тази дейност, затова в момента ползваме външна фирма. Събираме го с нашите камиони, след което на претоварната станция се прехвърля в по-големи камиони. Правили сме разчети да го транспортираме с нашите камионите, които събират отпадъците, но това не е изгодно, защото техниката не е планирана за дълги разстояния“, уточни директорът на ОП „Чистота“ Радослав Кърджиев.
Дефицитът от 3,5 милиона лева в план-сметката за чистотата проф. Христов обясни с изчерпаните отчисления от РИСОВ.
„След сключването на договора със завода в Езерово отчисленията се изчерпват. Миналата година този ресурс беше 2,5 млн. лева, в момента са 190 хиляди лева“, поясни кметът проф. Христов.
За да оптимизира тази дейност администрацията планира да изгради сепарираща система и площадка за едрогабаритни отпадъци.
От администрацията направили и изчисления, с колко стотинки месечно увеличението на такса битов отпадък ще натовари шуменци. За селата то е около 0,12 лева на месец, за града – около 1,60.
Месечно шуменци генерират около 60 тона отпадъци, като за извозването и третирането им общината плаща 138,90 лева без ДДС за тон.
Зам.-кметът Даниела Русева отчете сериозен ръст на събраните отпадъци – от 303 тона на 380 тона. Увеличение има и на биоразградимите отпадъци, които от 314 тона през 2023 г. на 376 тона през 2024 г. 80 тона отпадъци са събрани при почистване в района на Безистена, 20 камиона с отпадъци са извозени от парк „Кьошкове“. Събраните отпадъци от нерегламентирани сметища – от 136 тона на 378 тона. За да се преборят с недобросъвестното изхвърляне на отпадъци от общината обмислят да поставят камери за видеонаблюдение.
„В селата Ивански и Друмево, където само преди шест месеца бяха почистени нерегламентирани сметища, отново трябва да вложим ресурс за почистване на нови сметища. Към план-сметката тази година сме предвидили и поставяне на камери на местата, на които нерегламентирано се изхвърлят отпадъци. С тях ще откриваме извършителите и ще налагаме съответните санкции“, каза зам.-кметът Даниела Русева.
Припомняме, че с предписание на РИСОВ Община Шумен няма право да депонира отпадъци, които не са преминали предварително сепариране.
Ако увеличението не бъде подкрепено от Общинския съвет, през 2025 година изпълнението на план-сметката е под въпрос.
Заложеното увеличение е публикувано за обсъждане на сайта на администрацията, като до този момент не е постъпило нито едно възражение.