С месечните графици на Министерството на околната среда и водите не е разрешавана работа на ВЕЦ „Моста“ от 2018 година насам. Това заявиха от пресцентъра на екологичното министерство за shumenonline.bg.
От там не отговориха на въпроса ни кога за последно е отпусната вода за ВЕЦ „Моста“ и какви количества, но ни увериха, че през последните 6 години с месечните графици не е разрешавана работа на ВЕЦ на енергиен режим. В област Шумен има две водно електрически централи, които могат да вземат води от язовир „Тича“ с цел производство на електроенергия. Това са ВЕЦ „Моста“ и ВЕЦ „Тича“. Разрешителното за ВЕЦ „Тича“ е до 2031 г., а за ВЕЦ „Моста“ до 2030 г.
Водите, които се отпускат за осигуряване на минимално допустим отток в река Голяма Камчия след язовир „Тича“, могат да постъпят в реката или след като бъдат преработени от ВЕЦ „Моста“, или като се подават директно от „Напоителни системи“ ЕАД.
От министерството обясняват, че „ВЕЦ „Моста“ работи на подчинен режим и е допустимо, при техническа възможност, да преработва водите за оводняване, като ползва енергията на водите, изпускайки ги в реката без да ги отклонява. Задължително условие в месечния график е, водите за осигуряване на минимално допустим отток да се подават равномерно през денонощието“.
В някои случаи обаче отпусканите водни количества за оводняване били недостатъчни за нормална експлоатация на агрегатите за производство на електроенергия чрез ВЕЦ „Моста“ при спазване на поставените условия за равномерен отток, което налагало тези води да се осигуряват от „Напоителни системи“ ЕАД (при неработеща ВЕЦ). Измерването на подаваните водни количества се извършвало с монтирани измервателни средства, които се отчитали при извършване на ежемесечните контролни проверки.
Попитахме министерството дали ВЕЦ-ът може да си осигури по-голямо количество вода от отпуснатото му? Получихме лаконичен отговор: „Съгласно схемата на водоподаване, водата се осигурява чрез съоръжения, стопанисвани от „Напоителни системи“ ЕАД, които следва да се съобразяват с месечните графици“.
Справка на сайта на министерството показва, че в месечните графици през 2024 г. са отпускани 0,5 млн. куб. м. месечно. Това, твърдят от МОСВ, е съобразено с притока за много суха година и е два – три пъти по-малко от осигуряваните количества през предходните години. През 2024 г. общото количество, отпуснато за осигуряване на минимален отток е 6,0 млн. куб. м, а за 2023 г. например е 12,4 млн. куб. м.
„Минимално допустимия отток е специфичен параметър за всеки воден обект и се определя като процент от средномногогодишното водно количество, към точката на всяко съоръжение за регулиране на оттока или за водовземане. В месечния график водите, отпускани за осигуряване на минимално допустим отток, се редуцират съобразно постъпилия приток към язовира през предходните месеци, в случая за яз. „Тича“ – съответстващи на условията за много суха година. Именно поради това, с месечните графици през 2024 г. за отток са разрешавани 0,500 млн. куб. м. месечно“, поясняват от министерството.
Техническата експлоатация, поддръжката и стопанисването на яз. „Тича“ се осъществява от „Напоителни системи“ ЕАД. Като оператор на язовирната стена и съоръженията към нея „Напоителни системи“ ЕАД осигуряват подаването на вода за питейно-битово водоснабдяване, напояване и минимално допустим отток в реката след язовира.
shumenonline.bg
1 Comment
Хаха….Освен това, друго не мога да кажа, за тези въздушни приказки и подхвърляне на топката….