Цял квартал в Шумен извън регулация не може да смени старите си печки по проект
24.02.2025
Температурите бавно ще се повишават
25.02.2025

Няма компенсации за мътната и негодна вода

Няма правна възможност шуменци да заплащат по-ниска цена за мътната и негодна за консумация вода, която вече трети месеца ВиК Шумен им доставя по новия водопровод. Това посочват в отговора си до редакцията на shumenonline.bg от институцията на омбудсмана.

От там се обърнали към министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на труда и социалната политика, като са отправили предложение да инициират среща с представители на ВиК Шумен и КЕВР, с цел обсъждане на възможностите за подпомагане на домакинствата. Предложенията са за изплащане на компенсации и водни помощи, прилагане на по-ниски цени за предоставянето на водоснабдителна услуга от ВиК Шумен, промени в Общите условия относно отговорността на ВиК операторите, които да гарантират защита правата и интересите на ВиК потребителите при предоставяне на негодна за питейно-битови нужди вода.

На поставения въпрос, касаещ изплащане на  компенсации на потребителите от ВиК оператора, са информирали, че дейността на дружеството по отношение на предоставянето на ВиК услуги е строго регламентирана. Може да осъществява действия спрямо потребителите само, ако такива са допуснати в съответните нормативни актове или Общите условия, одобрени от КЕВР. Нормативната уредба обаче не съдържала механизъм, по който да могат да се формират компенсации за потребителите при каквато и да било хипотеза.

Месеци наред жителите на Шумен, Велики Преслав, селата Панайот Волово, Белокопитово и Дибич са принудени да търпят ограничения при ползване на водата, като същевременно заплащат едни от най-високите цени за ВиК услуги в страната.  Недоволни от качеството на водата десетки шуменци са изпратили жалби до омбудсмана.

Въпреки, че Пречиствателната станция за питейни води в Шумен все още не е въведена в експлоатация, за последните две години цената на водата в Шумен се повиши със 75 %.

Как се стигна до това?

На сесията през януари 2023 година Общинският съвет в Шумен единодушно гласува против бизнес плана на ВиК Шумен за 2022-2026 година. Документът не беше одобрен и от Асоциацията на ВиК, която на няколко пъти заседава. Въпреки съпротивата на местния парламент и общините от областта, Комисията за енергийно и водно регулиране одобри бизнес плана със заложеното в него увеличение на цената на водата.

Така от 1 юли 2023 година цената на водата скочи от 3,43 лв. на  5,13 лв. за куб. м. Шест месеца по-късно дойде поредното увеличение – 5,48 лв. куб. м., което влезе в сила от 1  януари 2024 година. В края на тази година КЕВР утвърди поредното увеличение, което влезе в сила от 1 януари 2025 г. Новата комплексна цена за ВиК услугите е 6,01 куб. м. с ДДС. Заради назрялото гражданско недоволство, ескалирало в протести, управителят на ВиК Шумен Иван Пушкаров отложи въвеждането на по-високата цена, но не конкретизира за какъв период от време.

„За Шумен единствен водоизточник е язовир „Тича“, който е повърхностен водоизточник и при интензивни валежи  и снеготопене във водосбора на язовира се констатират отклонения по органолептични показатели (цвят, мирис, вкус, мътност). Поради липса на пречиствателно съоръжение, отклоненията от тези показатели са най-често причината за недоволството на консуматорите и създават негативно отношение и нагласа към ползването на питейна вода „при кран краен потребител“, но следва да се има предвид, че този вид отклонения в голяма част от случаите се категоризират като бързопреходни (след аварийно-ремонтни работи или след обилни валежи и снеготопене). Вследствие на падналите продължителни валежи в периода от 24 до 27 декември 2024 г. във водосбора на язовир „Тича“ е констатирано влошаване на качеството на водата по показател „мътност“. Не са констатирани други отклонения от здравните норми“, посочва Айсун Авджиева главен секретар на омбудсмана.

И допълва, че до този момент публичният собственик – Община Шумен, не е представил друг водоизточник, който да се явява алтернативен при влошаване на качеството на водата от язовир „Тича“ по показател „мътност“.

Междувременно Пречиствателната станция за питейни води в Шумен все още не е заработила, въпреки че документално няма никакви пречки това да се случи. На 11 февруари Държавната приемателна комисия е съставила протокол обр. 16 за строеж „Пречиствателна станция за питейни води за водоснабдителна система Шумен и кабелно захранване СрН 20kV; Етап II: Пречиствателна станция за питейни води за водоснабдителна система Шумен. Очаква се разрешението за ползване да бъде издадено в законоустановения срок, който е около 18 дни.

shumenonline.bg

 

 

 

 

 

 

2 Comments

  1. Сопата каза:

    Водата ще се избистри,когато калта свърши във тръбите.Те напълни и с камъни,които чупят перките на помпите и постоянно аварират.Липса на контрол ,при изкопните работи и при полагането на тръбите,без пясъчна възглавница.Сега като започне снеготопене ,земята под тръбите ще улегне,тръбите ще останат на места във въздуха и ще пропаднат и отново авария ,до безкрай.
    Една работа ако струва 100лв,качеството е за 20лв.
    оглед на ремонта,ремонта,проект за ремонта и всичко по веригата-1 000.И проблемите си остават ,до другата авария.
    Некадърни,алчни,некомпетентни са всички по веригата.Трябва чужди фирми ,даващи гаранция и качество.

  2. Светеца каза:

    Проблема, е че шуменци нямат нищо против високата цена и калната вода? Някой от тях дори са щастливи, че просто имат вода. Други пък роптаят на маса, но никой, никой не възстава срещу управляващите. За това и за напред ще е така, и дори след като заработи“ пречиствателната“ станция ще вдигнат цената на водата още няколко пъти. Така че по добре напускайте Шумен или защитете правата си по конституция. Избора е ваш.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *