Работи ли ВЕЦ „Моста“? И може ли един неработещ ВЕЦ да произвежда ток? На тези въпроси редакцията на shumenonline.bg търси отговор в продължение на месеци, задавайки десетки въпроси на министерството, което управлява водите на язовир „Тича“ – Министерство на околната среда и водите и оператора на язовирната стена „Напоителни системи“ ЕАД.
Въпросът се породи след като попаднахме на дело на Великопреславския съд, за което вече ви разказахме и твърдения, според които ВЕЦ „Моста“ работи. Публикувахме и официалната позиция на МОСВ, според която вода за добив на електроенергия не е отпускана.
От материалите по делото става ясно, че контролният орган „Басейнова дирекция Черноморски район“ констатирал липса на измервателни съоръжения, което довело до невъзможност да се получава информация за наличния обем на вода в язовир „Тича“. Още по-смущаващо обаче е, че ВЕЦ „Моста“ преработил водни количества с основната си турбина при обем на язовир „Тича“ под предвидените за тази дейност – 260,000 млн. куб. м в разрез със Закона за водите и нарушавайки издадения от министъра на околната среда и водите режимен график.
„Напоителни системи“ отпускали вода за ел. енергия през водомера на ВЕЦ „Моста“
Голямата турбина на ВЕЦ-ът се завъртяла през 2022 година в празничния 24 май. Операторът „Напоителни системи реагирал на следващия ден – работен, като предприел действия по преустановяване работата на турбината. Какви са тези действия, не се сочи.
Проверяващите установили и, че в дните 3-4 май, 6-9 и 11-26 май дружеството, собственик на водноелектрическата централа „Касиопея 7″ ООД, преработило водни обеми без да съобрази работата на ВЕЦ „Моста“ с постъпващия в язовира приток, за осигуряване на благоприятни условия през размножителния период на рибите и поддържане на язовира без значителни амплитуди и в съответствие с издадената Заповед на министъра на земеделието, с която е определен пролетно-летния период за размножаване на рибите в периода 15 април – 31 май, и с посоченото в утвърдения от МОСВ график за месеца, а именно – „режимът на работа на ВЕЦ да бъде съобразен с постъпващия в язовира приток, с цел осигуряване на благоприятни условия през размножителния период на рибите и поддържане нивото в язовира без значителни амплитуди“. За тези две нарушения БДЧР съставила санкция общо от 4000 лева.
Справка показва, че в утвърдения от МОСВ график за месец май 2022 г. язовир „Тича“‘ е бил с наличен обем 264,456 млн. куб. м и наличен полезен обем 224,456 млн. куб. м, като е определен общ разход 7,730 млн. куб. м вода за всички водоползватели, от които 1,580 млн. куб. м за преработване от ВЕЦ „Моста“ (малка турбина) за осигуряване на минимално допустим отток в реката след язовира. Подаването на вода трябвало да бъде спряно, ако обемът на язовира падне под 260 млн. куб. м. Изпълнението на условията и следенето на състоянието на язовира са възложени на „Напоителни системи“.
ВЕЦ „Моста“ е изградена на десния бряг на река Голяма Камчия, под язовирната стена на язовир „Тича“. ВЕЦ-ът е с две турбини „Францис“ – основна (голяма) турбина със застроена мощност: 1 895 кВт и среден нето напор 38,5 м и допълнителна (малка) турбина със застроена мощност: 315 кВт и среден нето напор 38.5 м (за преработване на определения минимално допустим отток в река Голяма Камчия).
Дебат за ВЕЦ-а
Въпреки протестите в Шумен срещу строежа на ВЕЦ „Моста“, през 2005 година фирмата на Долорес и Арсен Арсенови „Касиопея-7“ ООД получава разрешение за строеж на централата, буквално в последния работен ден на тогавашния министър на околната среда самата Долорес Арсенова.
На 28 октомври 2008 година Общинският съвет в Шумен провежда дебат, на който не се стига до единодушие да се даде старт на строежа на водноелектрическа централа. В него участват тогавашният зам.-министър на околната среда и водите Любка Качакова, областният управител Тодор Тодоров, кметовете на Шумен и Велики Преслав Красимир Костов и инж. Димо Бодуров, директорите на ВиК-Шумен и шуменският клон на „Напоителни системи“, инвеститорите на централата от “Касиопея-7” ООД и десетки граждани.
В сесийна зала зам.-министър Качакова успокоява присъстващите, че министерството ще контролира стриктно кога и колко вода да се подава към централата, така че да не се наруши водният баланс на язовира. А тогавашният началник отдел „Ползване на водите“ в министерството Асен Личев, уверява, че скоро ще се направи нова система за следене на нивото на язовирите чрез сателитна система, която по никакъв начин няма да допусне да изчезнат води.
Въпреки това централата получава разрешително и строежът й започва. Влиза в експлоатация през юни 2010 година с разрешение на МОСВ. Следват писма от кметовете на Шумен, Търговище и Велики Преслав до МОСВ с искане да се спре процедурата и да се направи нов воден баланс, тъй като има реална опасност около 200 хил. жители в 41 населени места да останат на воден режим.
Две години след дебата водноелектрическата централа пуска в действие турбината си. Тогава от „Напоителни системи“ в Шумен уверяват, че в документите има конкретни условия и няма да се стигне до криза с водата.
Съгласно условията в разрешителното на собственика „Касиопея 7″, ВЕЦ „Моста“ (основна турбина) може да работи след осигуряване на наличен резервиран обем в язовира от 260,000 млн. куб. м за приоритетни, а при спиране на работата на основаната турбина (при наличен резервиран обем в язовира под 260,000 млн. куб. м), малката турбина може да преработва минимални водни количества от 0,6 м3/сек. – необходими за нормалното функциониране на екосистемите в река Голяма Камчия. Според първото разрешително ВЕЦ-ът трябва да получава 5 кубически метра вода в секунда от кулата за мелиоративни нужди и да произвежда 2 мегавата електроенергия на час. Изпълнението на условията и състоянието на язовира се контролират от „Напоителни системи“.
Съдът
По горецитираното производство съдът обаче счел, че нарушението представлява „маловажен случай“ на административно нарушение по смисъла, вложен от законодателя в текста на чл. 28 от ЗАНН и отменил наказателното постановление. „Това е така, защото административните наказания не са самоцел, те се налагат, за да се предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения правов ред, съответно да се въздейства предупредително върху останалите субекти“, мотивира се съдът.
Според магистратите административнонаказващият орган – „Басейнова дирекция Черноморски район“ трябвало първо да предупреди нарушителя, че при повторно извършване на такова нарушение ще му бъде наложено административно наказание.
За другото нарушение съдът счел, че БДЧР правилно е наложила санкция в размер на минимума – 2000 лв., предвиден в закона.
Това обаче съвсем не е първото нарушение на фирмата на мъжа на бившата екоминистърка Долорес Арсенова, Арсен Арсенов.
ВЕЦ „Моста“ беше хваната да работи в новогодишната нощ на 31 декември 2019 срещу 1 януари 2020 година, в абсолютно нарушение на разпоредения график от тогавашния екоминистър Нено Димов. Като за периода от 1-ви до 31-ви декември 2020 година трудолюбивата водна централа успяла да произведе 2,796 MWh количество ток, при ниво на водоема от 171,948 млн. куб. м. – в нарушение на законовите изисквания за обем от 260 млн. куб. м.
„Това количество ток е произведено на 31-ви декември 2019 година срещу 1-ви януари 2020 година., когато се намали оттока. От 1-ви януари до момента вода не сме подавали“. Това обяснение даде пред shumenonline.bg тогавашният управител на шуменския клон на „Напоителни системи“ инж. Христо Николов.
Припомняме, че на провелата се на 4 юни 2020 година извънредна сесия на Общински съвет Шумен, чиято основна тема бе водата, инж. Николов заяви, че от 1-ви януари 2020 година до момента, има се предвид към 4 юни, ВЕЦ-ът не е работил нито един ден и „Напоителни системи“ Шумен не е подавало вода.
Тогава в сесийна зала управителят на шуменския клон обясни, че водната централа за последно работила на 5 кубиковата си турбина до края на юли 2018 г., когато язовир „Тича“ достигнал контролен обем от 260 млн. куб. м вода. След тази дата ВЕЦ-ът преработвал единствено екологичния минимален отток, който бил осигурен за река Голяма Камчия. До 31-декември 2019 г. той бил 1,600 млн. куб. м на месец.
Как обаче е възможно ВЕЦ-ът да работи след като в писмо до нас от МОСВ твърдят, че вода за преработване на електроенергия не е отпускана от шест години насам?
„С месечните графици не е разрешавана работа на ВЕЦ на енергиен режим от 2018 година насам“.
През юни 2020 г. идва поредният екоминистър – Асен Личев, който започва да повишава водата за екология, като разрешава тя да бъде преработена от ВЕЦ „Моста“. Същата политика следва и следващият министър през 2021 година Борислав Сандов. 2021 г. ВЕЦ-ът произвежда 678.438000 MWh.
2022 г. е произведена 2 662.168000 MWh електроенергия. Това е година на констатираното от БДЧР нарушение. Разписаният от министъра график гласи „Водите за осигуряване на минимално допустим отток в реката след язовира могат да се преработват чрез ВЕЦ „Моста“. При обем в язовира над 260 млн. куб. м се разрешава ВЕЦ „Моста“ и ВЕЦ „Тича“ да използват вода за производство на електроенергия. Режимът на работа на ВЕЦ да бъде съобразен с постъпващия в язовира приток, с цел осигуряване на благоприятни условия през размножителния период на рибите и поддържане нивото в язовира без значителни амплитуди“. С него обаче ВЕЦ-ът не се е съобразил и завъртял голямата си турбина.
От юли месец същата година в разписаните от Сандов, а по-късно и другия министър Росица Карамфилова, графици числото 260 млн. изчезва и остава следния текст „водите за осигуряване на минимално допустим отток в реката след язовира могат да се преработват чрез ВЕЦ „Моста“. В тази година ежемесечно са отпускани 1,580 млн. куб. м за оттока след реката. И така до април 2023 година, когато са намалени на 0,600 млн. куб. м, които също могат да се преработват. Произведената през 2023 г. ел. енергия е 946.423000 MWh.
Към датата на направената от нас справка не открихме данни за произведена ел. енергия за 2024 и 2025 г.
Въпреки критично ниските нива на язовир „Тича“ през предходната, министър Петър Димитров е разрешил 0,500 млн. куб м за отток след реката, които могат да бъдат преработени от водноелектрическата централа. Такава политика на управление на водите следва и министърът на два месеца Манол Генов.
Както shumenonline.bg писа в предишни публикации назад в годините, технически ВЕЦ „Моста“ се водоснабдява от язовир „Тича“ чрез собствен тръбопровод, свързан с напорния тунел след водовземната кула за напояване. В началото на този тръбопровод е монтирано съоръжение, с което се пуска, регулира или преустановява водоподаването към централата. Съоръжението се контролира от служители на ВЕЦ „Моста”. Напоителни системи нямат право и не обслужвали чужди съоръжения – гласи отговора на Напоителни системи до редакцията ни през 2020 г.
През 2014 г. тогавашният областен управител на Шумен Венцислав Венков подава пореден сигнал, че ВЕЦ „Моста“ застрашава с водна криза трите града, които се водоснабдяват от язовир „Тича“ – Шумен, Велики Преслав и Търговище. Той обаче не подава сигнал до прокуратурата с мотива, че според него няма състав на престъпление или виновно поведение на институциите по казуса. С писмо до МОСВ обаче настоява да бъде възстановено изискването за контролен обем от 240 млн. куб. м обратно на 260 милиона кубически метра. Тъй като е спорно дали контролният обем, под който ВЕЦ „Моста“ не може да черпи вода се спазва, или се определя на око или „по договаряне“.
Второто предложение е за намаляване на количествата вода, които се изпускат за поддържането на екологията в река Камчия. Тогава в реката изтичат 1,580 млн. куб. вода на месец, които именно въртели допълнителната турбина на централата. Такива са били параметрите за водоползване от язовир „Тича“ съгласно разрешително №01440013/23.04.2010 г., издадено от МОСВ на „Касиопея-7“ ООД. Впоследствие МОСВ увеличава водното количество за поддържане на екологичния отток на река Голяма Камчия и намалява контролния обем на язовира. Малко след това екоминистерството разрешава на фирмата да си монтира втора турбина. В писмото си Венков предлага фирмата на Долорес Арсенова да построи нова тръба за водовземане, чийто отвор да бъде на височина от 183.5 метра, което отговаряло на нивото на контролния обем. Ако обемът спадне тръбата на ВЕЦ-а ще черпи въздух, а вода за пиене и за напояване на градините ще има.
Че язовирът се източва и три града са в реална опасност да останат без водоснабдяване, сигнализира и тогавашният шеф на ВиК-Шумен инж. Светлозар Дамянов. Пред медиите в Шумен той съобщава, че водноелектрическата централа продължава да източва язовира, въпреки ниското ниво на водата. И подава сигнал, в който предупреждава, че централата многократно е надхвърлила разрешения годишен лимит, тъй като е пуснала в експлоатация втора малка турбина, а екоминистерството е увеличило почти двойно екологичния поток, който трябва да се изпуска от язовира. Според инж. Дамянов ползването на вода за каквото и да било друго, освен за пиене, трябва да се спре, а нормата на екологичния оток да се намали.
Според законовите изисквания би трябвало ползването на вода за добив на електрическа енергия да спре, когато водата в язовира падне под 240 милиона кубическа метра, но централата продължила да работи, макар водните количества да били намалели с 50 милиона кубически метра под определените. На фона на това собствениците на ВЕЦ „Моста” си издействали разрешително за увеличаване на ползваната вода. Тогава инж. Дамянов изказва мнение, че в разрешителното за водоползване на ВЕЦ-а е допуснато двусмислие от МОСВ, което позволява централата да надвишава трикратно годишния си лимит за водоползване – взимайки вода за добив на електроенергия и екологичните нужди на река Камчия. Увеличението на водите за екология подозрително съвпадали с монтирането на допълнителната турбина в централата.
На 7 август 2009 прокуратурата е била сезирана за евентуални престъпления при експлоатацията на ВЕЦ „Моста“. Образувано е досъдебно производство 977 срещу тогавашния шеф на РИОСВ Методи Върбанов (сега покойник, назначен на поста от тогавашния собственик на ВЕЦ „Моста“ министър Долорес Арсенова). Разследването е срещу Методи Върбанова по чл. 282 от НК за престъпление по служба, с което е облагодетелстван тогавашния собственик на ВЕЦ „Моста“.
Видно от справка в Агенцията за устойчиво енергийно развитие централата продължила да работи до 2023 година, макар че от 2019 г. била въведена в експлоатация само малката й турбина. Според МОСВ от началото на 2019 г. до момента не са разрешавани води от язовир „Тича“ за електропроизводство и допълват, че ВЕЦ „Моста“ е можела да преработва единствено водните количества, изпускани за екология. Факт е, че щом ВЕЦ-ът държи крана и водомера и без да й разрешат тя сама си взима вода.
Редакцията ни зададе допълнителни въпроси на ресорното министерство. До публикуването на този материал отговор не получихме.
shumenonline.bg
1 Comment
Въобще нямаше да обърна внимание ако не бях цитиран отпреди 17 години от Shumenоnline!
„А тогавашният началник отдел „Ползване на водите“ в министерството Асен Личев, уверява, че скоро ще се направи нова система за следене на нивото на язовирите чрез сателитна система, която по никакъв начин няма да допусне да изчезнат води.“
Само ще уверя гражданите на Шумен, че „Речено – Сторено“!
От Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г е финансирана задача „Създаване на Система за управление на водите в басейна на река Искър (СУВ-БРИ) като първа фаза на Национална система за управление на водите в реално време (НСУВРВ)“. В НСУВРВ се предвижда и автоматичен контрол на нивото на язовир „Тича“!
Защо проектът се бави?
Питайте министъра на околната среда и водите!