Конкурс за рисунка с международно участие „Българската народна приказка в картина“
12.03.2025
Ученик от Плиска стана победил в конкурс на МВР
12.03.2025

Спешните медици отново на протест

С искания за 20 процентно увеличение на заплатите, първа категория труд, увеличение на купоните за храна спешните медици в Шумен излязоха днес на протест.  Недоволството им е в знак на подкрепа към националния протест на работещите в здравеопазването, които днес излязоха на протестен палатков лагер пред Министерството на здравеопазването.

„Вече няма първо, второ, трето. Всичко вече е важно. Искаме увеличение на заплатите си със задна дата от 1 януари тази година. Стига подигравки и подвиквания. Не може Спешна помощ, полиция, пожарна да бъдат към 112, а всичките те да са с различна категория труд. Има нещо сбъркано в този модел. Редно е всички да са една категория“, обобщи исканията на спешните медици Калинка Николаева – регионален представител за Североизточна България на синдиката.

За 12 часово дежурство медиците получават купони за 2 лева, които не са променяни от 20 години. Сега те настояват тази сума да стане 10 лева. Сред останалите искания на работещите в Спешните центрове е незабавно да се спре насилието над медици, както и финансиране на спешната помощ, искане за отмяна на лимитите в лечебните заведения, увеличение с 20% на клиничните пътеки, а средства за „спешност“ в Спешно-приемните отделения в болниците да са с над 100% повече – от 46 на 100 лева на преминал пациент.

Тежките условия на труд правят професията непривлекателна, поради което в последните години се усеща остър дефицит на кадри.

„Медици в Спешната помощ няма, няма и желаещи да дойдат. Средната възраст на работещите е пенсионна. Ако пенсионерите, които работят решат да си тръгнат, спешната помощ  ще изпадне в колапс“, отбеляза Калинка Николаева.

Сред малкото млади кадри в ЦСМП Шумен са д-р Ахмед Ахмед и д-р Кристияна Калева.

От четири години д-р Ахмед Ахмед работи в ЦСМП Шумен, специализант е в КОЦ Шумен. Наблюденията му са, че проблемите в здравеопазването са трупани с години без категорични решения. Разказва, че вербалната агресия спрямо тях е ежедневие.

„Работим в неконтролирана среда и нивото на защита е доста по-ниско от това в лечебните заведения“, каза д-р Ахмед Ахмед.

За д-р Калева единственото удовлетворение в професията й носи мисълта, че спасява човешки животи.

„Хората много често са настроени срещу нас. Опитваме се да помагаме, но за съжаление хората не обръщат внимание на това, че помагаме. Като спешни медици често се налага да взимаме решения сами. Ние сме първите, които осъществяваме контакт с пациента, преди да го предадем на специалистите“, разказа д-р Калева.

Около 200 са медиците, които обслужват Спешната помощ  в област Шумен. Поради изчерпания бюджет ремонтът на сградата на бившия дом „Майка и дете“, където ще се пребазира Центърът за спешна медицинска помощ е замразен.

shumenonline.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *