Деца рисуваха полицаи
18.03.2025
Спирания на тока днес
19.03.2025

Консенсус след напрегната среща-разговор за животните

След продължил близо два часа дебат за бездомните животни и отговорността на стопаните на домашни такива, разменени остри реплики и взаимни обвинения, втората работна среща на общинското ръководството с Дружеството за защита на животните и доброволци, завърши с консенсус.

Срещата се проведе днес, а неин домакин бе заместник-кметът по социална политика и здравеопазване в Община Шумен д-р Светослава Хайнова. На нея зам.-кметът даде подробен отчет за извършените от Община Шумен дейности за подобряване на грижата за животните и овладяването на популацията на безстопанствени кучета след провелата се в края на февруари месец тази година първа среща с Дружеството. На срещата присъстваха и представители на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), Областна дирекция на МВР, природозащитници, експерти от общинската администрация, ветеринарни лекари, кметове на съседни общини и други заинтересовани лица.

Днес отново бяха обсъдени проблемът с безконтролното изхвърляне на кучета, отказа на стопаните да чипират и регистрират домашните си любимци, нехуманно отношение към безстопанствените животни и др.

Ябълката на раздора стана къщичка на бездомно куче, която служители на Общината прибрали след сигнал от гражданин, че пред блок в жк. „Херсон“ било мръсно. Защитниците на животни в Шумен категорично се обявиха против действията на Общината и определиха поведението на инспекторите й като нехуманно към бездомното животно.

„Тази сутрин се събудих и разбрах, че къщичката на кучето, което живее в квартала е открадната. Казвам открадната, защото е платена с наши средства. На кого му пречи това куче? Живее там повече от 10 години. И идва някой от Общината и му взима къщичката. Това куче е трудноподвижно и не му остава много живот и точно сега някой решила спазва закона. Защо сега решихте да спазвате закона. Искам къщата да се върне, защото това е кражба“, заяви възмутително Зорница Великова.

Валентин Велев, ръководител на инспекторите към Община Шумен обясни, че къщичката е прибрана след сигнал, подаден от гражданин. Същата е прибрана и се съхранява в общината. Следващата стъпка била да се уведоми приютът където евентуално да бъде прибрано. Той обаче се затрудни да даде отговор на зададен от наш репортер въпрос дали Общината е в състояние да намери приют за всяко бездомно куче.

По нареждане на кмета на Шумен проф. Христо Христов иззетата къщичка ще бъде върната обратно на кучето, а живущите в блока ще бъдат задължени да пазят чисто пред жилищния си блок.

Природозащитници настояха за промени в общинските наредби, които според тях не са в синхрон със Закона за защита на животните.

Доброволците споделиха, че неколкократно са прибирали домашни кучета, изхвърлени от стопаните си. Освен това със собствени средства ги обезпаразитявали и водели на ветеринар, за да им бъдат извършени животспасяващи операции.

„Това е куче, развъдено и изхвърлено. Дойдоха и го хвърлиха със счупен гръбнак в приюта преди 4 години. Как може да го гледат в приюта? То е с памперси, с инвалидна количка. Всичките ни животни вкъщи са такива – тормозени, малтретирани, прибрани от улицата“, разказа със сълзи на очи Кремена Атанасова, която от години се грижи и спасява бездомни животни.

За д-р Валентин Атанасов проблемът е правителства. Все пак той даде за пример няколко общини, от които шуменската трябва да почерпи опит. В Бургас, например се раздавали чипове за безплатна регистрация. По думите му друг проблем е и голямо противоречие между Закона за защита на животните и Законът за ветеринаромедицинската дейност.

„В приюта сигурно са пет пъти повече. Това е голям труд, но пропилян, защото се размножават по селата и се пускат в града. Вчера отново захвърлиха новородени кучета пред клиниката ми. Затова селските кметове трябва да си влязат в ролята и да започнат да правят регистрации“, обясни д-р Атанасов.

От своя страна кметовете на малките населени места възразиха и се противопоставиха на идеята да им бъде вменена тази отговорност.

Част от активистите в залата предложиха да се увеличат санкциите за нарушения, поискаха по-строг контрол и по-високи данъци за притежание на куче, но се чуха и обратните мнения.

По данни на администрацията броят на безстопанствените кучета на територията на общината за 2021 година е бил 311, а към края на същата година той е 162. Изготвена е Програма и лан за овладяване на популацията на безстопанствените кучета, която ще бъде предложена за приемане от Общинския съвет.

Д-р Хайнова съобщи, че регистърът за безстопанствени кучета е изцяло обновен. Същият е поместен на сайта на Общината. В него се включват данни като пол, килограми, приблизителна дата на раждане, дата на пристигане в приюта, номер на чип и ушна марка, ваксиниране, паспорт и др

„Стартиран е процесът за закупуване на два броя четци за микрочипове. С тях служителите по Наредба 1 ще осъществяват контрол. Ако това е работещ модел ще закупим още такива четци. Предстои и организирането на информационни кампании, съвместно със СНЦ „Надежда за животните“. Целта е да запознаем всички собственици на кучета със задължението им да регистрират домашните си любимци“, обясни д-р Хайнова.

В края на срещата кметът съобщи, че ще бъдат отделени 100 хиляди лева в бюджета за 2025 г. за приюта за безстопанствени кучета, като ще се осигури общински експерт за полагане на грижи за животните. В новия бюджет ще бъде заложен и финансов ресурс за чипиране.

Общината обмисля и да направи изнесени регистрации по населените места, за да не идват хората до Шумен да правят регистрация на кучето си в града.

От Дружеството за защита на животните подчертаха, че разчитат да се работи съвместно с администрацията, за да се решават проблемите, а не да се задълбочават.

shumenonline.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *