44 години – толкова време е необходимо на цели 29 правителства да изградят и построят в Шумен Пречиствателна станция за питейни води. Десетки години жителите на градовете Шумен, Търговище и Велики Преслав черпят вода за питейно-битовите си нужди от единствения водоизточник в региона – язовир „Тича“.
Първоначално язовирът носи името „Виница“ – селото, което заедно със съседното – Староселка, остава под нивото на водите му. Изграждането на водоема започва по време на първото правителство на Тодор Живков, в края на далечната 1965 година, когато с Указ 881 на Президиума на Народното събрание се взима решение от списъците на Коларовградския окръг да се заличат населените места селата Виница и Староселка, попадащи в община Иваново „поради изселване на жителите им във връзка с изграждането на язовир „Виница“. Това се налага поради нуждата да се осигури вода за напояване на земеделските земи в Коларовградския окръг – днес област Шумен.
По данни на Министерството на земеделието, горите и храните същинското строителство на хидровъзел „Тича“ започва през април 1963 г. с даване на основен репер и строителна линия на подводящия канал и тръбопровода на основния изпускател. Проектът е изготвен от проектантски колектив на ИПП „Водпроект“, дирекция „Напоителни системи“, филиал град Шумен (Коларовград). Инвеститор на обекта е ДСО „Водно стопанство“ при Министерство на земеделието и хранителната промишленост, а главен изпълнител – ССО „Водстрой“ – СМУ „Водстрой“ гр. Шумен.
Строителството продължава почти 10 години. Язовир „Тича“ е приет и въведен в експлоатация с Приемателен протокол обр. 16 от месец февруари 1973 г. на Държавна приемателна комисия, назначена със Заповеди № № XII – 115/16.01.1973г. и 136/22.01.1973г. на Министъра на земеделието и хранителната промишленост, при първото правителство на Станко Тодоров – министър-председател на Р България в две последователни правителства /БКП, БЗНС/. Тогава той е напоявал 373 984 дка площи, което го превръща в седмия по големина в страната след язовирите „Мандра“, „Искър“, „Студен кладенец“, „Жребчево“, „Огста“ и „Батак“.
В края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век промишлеността се развива с бързи темпове, а заводите повишават консумацията си на вода в пъти. В същото време населението в трите града нараства и започва да изпитва остра нужда от вода за питейно-битово водоснабдяване. Водоснабдителна система „Дунав“ закъснява, а алтернативни, надеждни водоизточници няма. Тогава Министерският съвет, оглавяван от Гриша Филипов /БКП, БЗНС/, взима решение, водите предвидени за напояване на земеделски земи и промишлено водоснабдяване, временно да се ползват за питейно-битово водоснабдяване, отпускайки по 400 литра в секунда. С писмо изх. № 24-41- 123/23.11.1981 г. тогавашното Министерство на народното здраве дава съгласието си да се ползва вода за питейно битово водоснабдяване за град Шумен без изградена пречиствателна станция. В писмото на МНЗ е залегнало изискване за изработване на съответните проектни документации с оглед на изграждане на пречиствателна станция за питейни води (ПСПВ). Така съоръжението се превръща в бленувана мечта за местното население.
В продължение на десетки години са правени предложения и искания до различни институции за отпускане на средства за проектиране и изграждане на ПСПВ от язовир „Тича“, но поради липса на осигурени средства за проектиране и изграждането й, водата за питейно-битови нужди се подава към населението без съответното пречистване.
В доклад на Община Шумен от февруари 2015 година, изготвен от д-р инж. Иван Йонков, зам.-кмет по УТСЕ на Община Шумен и инж. Светлозар Дамянов, управител на ВиК-Шумен, и внесен от бившия кмет на Шумен Красимир Костов, се посочва, че водоподаването от язовира се извършва без пречистване, само с обеззаразяване – дезинфекция с хлор-газ. По химични и микробиологични показатели водата на язовир „Тича“ е със стабилни показатели, отговарящи на нормативните изисквания. Характерно за този тип повърхностни води било внезапното и значително увеличаване на показателя „мътност”, което можело да продължи до няколко седмици или месеци при обилни валежи или снеготопене. В отделни дни мътността достигала до максимални стойности 30 мг/л., а за период от тридесет дни било измерено завишение със средна стойност 12-20 мг/л. Мътността или наличието на неразтворени вещества, планктон и цъфтеж са посочени като основната причина периодично качествата на питейната вода от язовир „Тича” да не отговарят на показателите, заложени в Наредба № 9 за качествата на водата, подавана за питейно-битови нужди.
Процесът на естествено утаяване и избистряне на водата бил бавен, което се дължало на голямата дълбочина на водния пласт при водовземната кула.
От доклада става ясно, още че финансиране за проектиране и изпълнение на ПСПВ не е получено въпреки приетата „Национална стратегия за интегрирано развитие на инфраструктурата на Република България и оперативния план за изпълнение за периода 2006-2015 г.“, където съоръжението е било включено.
Проектирането и изграждането на ПСПВ е било залегнало и като потенциална мярка -1 в Краткосрочната инвестиционна програма на разработения Генерален регионален план за развитие на водоснабдяване и канализация на обособена територия на „В и К – Шумен“ ООД гр. Шумен, одобрен на 12.11.2013 г. от Асоциацията по В и К в област Шумен, както и в Общинския план за развитие. С изпълнението на проекта „Изграждане на пречиствателна станция за питейни води за гр. Шумен, довеждащи външни водопроводи и прилагане проекта за санитарно-охранителна зона за гр. Шумен и населените места от община Шумен“ е трябвало да се затвори цикъла по доставяне на суровата вода от язовир „Тича“, нейното пречистване и подаване на вода към потребителите с показатели, отговарящи на всички нормативните изисквания.
Измъчения проект
През 2001 г. Министерството на териториалното развитие и благоустройството възлага изработването на предпроектни проучвания за обект „Избор на площадка за Пречиствателна станция за питейни води и изместване на водопровода от яз „Тича“ до РШ „Търговище“. Проектът е изготвен през същата година от „Аква – Шумен“ ЕООД. Разработен е в два варианта – с обща пречиствателна станция за градовете Шумен, Търговище и Велики Преслав и с локални пречиствателни станции за трите града, като се отчита, че съществуващите микрофилтърни озонаторни станции /МФОС/ за Търговище и Велики Преслав са с вече определени площадки и е необходимо само тяхното доизграждане.
С Решение от заседание на Национален експертен съвет по устройство на територията и регионалната политика /НЕСУТРП/ от 19.04.2002 г. и 22.04.2002 г. и Протокол № НЕС-02-13/22.04.2002 г. се приема изготвеният идеен проект за обекта, като в следваща фаза на проектиране трябва да се разработи втори вариант с изграждане на локална пречиствателна станция за Шумен, реконструкция и разширение на микрофилтрационна озонаторна станция за Велики Преслав.
Отчитайки изготвените предпроектни проучвания и актуализация за водопотреблението на населените места от язовир „Тича“ през 2008 г. в МРРБ е изготвено Техническо задание за проектиране на обект „Пречиствателна станция за питейни води град Шумен за града и част от селищата от общините Шумен и Смядово, довеждащи и транзитни водопроводи“ във фаза Работен проект.
През същата година в МРРБ е проведена тръжна процедура по ЗОП за избор на изпълнител за изготвяне на работен проект за „Пречиствателна станция за питейни води гр. Шумен за гр. Шумен и част от селищата от общините Шумен и Смядово, довеждащи и транзитни водопроводи”, с краен срок за изпълнение – декември 2009 г., след което да се търси източник на финансиране за изпълнението на обекта. Поради проблеми с осигуряване на финансирането на обекта, проектната разработка за обекта е прекратена от МРРБ през 2010 г.
Три години след това пред Общинския съвет в Шумен бившият управител на ВиК Шумен инж. Светлозар Дамянов изразява становище, че липсата на пречиствателна станция за питейни води и изграждането на ВЕЦ „Моста“ са двете основни причини за лошото качество на водата в Шумен. Той припомня, че през 2008 година е започнато проектирането на пречиствателна станция за питейни води, средства за проектирането били осигурени, но правителството на ГЕРБ ги спряло през 2010 година.
Проблемът с лошото качество на водата назря през 2011 година до такава степен, че тя не можеше да се консумира от населението. Тогавашният зам.-кметът на Шумен УТСЕ д-р инж. Иван Йонков предложи да се продължат разговорите в регионалното министерство за възстановяване на проекта за пречиствателна станция за питейни води в Шумен. Необходимостта от съоръжението се засилва след всяко обилно снеготопене, което води замътняване на водата. Така тогавашното кметско ръководство започна да търси възможности за европейско финансиране. Тогава никой не предполага, че от 2011 година до деня на откриването на съоръжението – 11 мат 2025 г., цената на водата ще се повиши с цели 173%, от 1,98 лв. през 2011 г. на 5,41 лв. днес.
„Опитахме се да се възползваме като община от подмяната на ВиК мрежата, да започнем проектирането и за подмяна на довеждащия водопровод. Терминологията беше „рехабилитация“. Настоявахме с ясни аргументи да променим трасето на водопровода. Искахме да минава в сервитута на пътя към Велики Преслав – Върбица, като някои от най-тесните му участъци и остри завои, трябваше да бъдат изправени. Искахме да съчетаем рехабилитацията на пътя с изграждането на нов водопровод в сервитута на пътя. Това щеше да реши едновременно три проблема – по-широк, по-удобен и по-безопасен за пътуване път, нов водопровод и лесен достъп от пътя до водопровода“, спомня си днес д-р инж. Иван Йонков.
Решаването на този комплексен въпрос зависи от няколко министерства. И за да не изтърват сроковете на програмата, се принуждават да се ограничат в рехабилитация по съществуващото трасе.
Година по-късно тогавашният министър на околната среда и водите Ивелина Василева обяви, че за магистралния водопровод към Шумен и пречиствателната станция за питейни води ще се търси решение от регионалното министерство, тъй като проектът не може да бъде финансиран по оперативна програма „Околна среда“.
От необходимите 800 000 лв. за изготвяне на работен проект, са платени 150 000 лв. По тази причина проектът отново е спрян.
„Независимо от моите и на екипа ми усилия през последните 5 години да имаме най-после проект за съвременна пречиствателна станция за питейни води, по необясними за нас причини, държавата, в лицето на министерството на регионалното развитие и благоустройството, спря финансирането на проектирането“. Това заяви тогавашният кмет на Шумен Красимир Костов в съобщение изпратено до медиите на 29 март 2013 г.
Красимир Костов предлага да се организира публична среща с участието на община Шумен, областния управител, отговорните институции, както и министрите на МРРБ и МОСВ. Целта на срещата е да се осигурят 650 000 лв. за довършване на работния проект на Пречиствателната станция за питейни води за Шумен.
Зимата на 2013 е годината, в която в Шумен се провеждат първите многохилядни масови протести срещу лошото качество на водата и високата й цена. Така изграждането на пречиствателна станция за питейни води в Шумен става основен приоритет на областта за следващите години.
Управителят на ВиК-Шумен инж. Дамянов настоява към предложението за пречиствателната станция да бъдат добавени и средства за подмяна на довеждащия водопровод от язовир „Тича“ до разпределителната шахта за Търговище и за няколко довеждащи водопровода. Сумата възлиза на 100 милиона лева, които не могат да бъдат отделени от държавния бюджет.
От докладна записка на Красимир Костов до Общинския съвет в Шумен от ноември 2013 година става ясно, че са нужни 850 000 лева за проектирането на пречиствателна станция за питейни води край града. Проектът е както за изграждането на пречиствателна станция за питейни води, така и за довеждащи външни водопроводи за Шумен и населени места от общината. Така с решение на местния парламент за пореден път Община Шумен кандидатства за 850 000 лева по проект за изграждане на пречиствателна станция за питейни води в Шумен от предприятието по управление на дейностите по опазване на околната среда.
В първите дни на 2014 година кметското ръководство на Шумен започна да оглежда терени за изграждането на пречиствателна станция за питейни води. Това става ден след като Министерският съвет одобри правилата, по които ще се кандидатства за финансиране на проекти от Инвестиционния фонд на правителството, от който за администрацията се отвори възможност да търси финансиране за проектирането и строителството на станцията. Първият вариант е общински терен, източно от сградата на Метрологията в кв. „Дивдядово“. Предимството е, че оттам преминава основният хранителен водопровод. Вторият възможен терен е по пътя за Велики Преслав, до Помпена станция „1300“. Нужната сума за реализирането на проекта е около 15 млн. лв., като прогнозният срок е три години.
Месец след това със свое решение Министерският съвет отпусна 3,5 лева за изграждане на Пречиствателна станция за питейни води на Шумен, 1-ва фаза. Средствата бяха по програмата „Развитие на регионите”.
Април 2014 г. Община Шумен като възложител, съгласно изискванията на ЗОП отправи публична покана за „Изработване на Прединвестиционни проучвания, инвестиционен проект във ФАЗА „Идеен проект на възложителя“ и документация за провеждане на процедура по ЗОП за избор на изпълнител на строителството, по условията на FIDIC – Жълта книга за обект „Водоснабдителна система Шумен, обособена позиция No1: – Пречиствателна станция за питейни води (ПСПВ) гр. Шумен“. След провеждане на процедурата по ЗОП бе сключен договор за изпълнение, като на 28 май 2014 г. Проектът бе разгледан на Експертен съвет по устройство на територията при Община Шумен и приет за изпълнение на обекта.
Без да се бави още на следващия месец, разполагайки с изготвен идеен проект, Община Шумен откри процедура за възлагане на обществена поръчка за изграждане на ПСВП. С това реално стартира строителството на дългоочакваното съоръжение. Документи подадоха „Европроект 2000” ООД и „Обединение Шумен 1300”. Тръгват и процедури за избор на строителния надзор. А обещаните и отпуснати от държавата 3,5 млн. лева се очакват да пристигнат на няколко транша.
Поради спор в КЗК и налагане временна мярка „спиране“, същата е прекратена на 5 август 2014 г. Процедурата е обжалвана, само след няколко дни Върховния административен съд излезе с определение, че всички процедури са законосъобразни. Това обаче забави процедурата с 20 дни.
От проектопостановление на служебното правителство на Георги Близнашки от август 2014 г. стана ясно, че се предвижда да бъде спряно финансирането на проекти по инвестиционната програма на правителството на Пламен Орешарски, за които не са сключени договори за изпълнение до 15 септември. Така Община Шумен губи отпуснатите от държавата 3,5 млн. лева, а шуменци губят надежда, че някога ще пият чиста вода. Всички усилия отиват в коша.
На 17 септември 2014 г. Министерският съвет приема постановление да се прекрати финансирането на проекти по публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие”, за които няма сключен договор с изпълнител до 17 септември включително. Окончателно Шумен остава без ПСПВ.
„Това беше политическо решение, което забави изграждането на Пречиствателната станция с 9 години. Парадоксът е, че през тези години плащахме скъпа вода“, коментира д-р инж. Йонков решението на тогавашния министър-председател.
В последните дни на 2014 година сред шуменци тръгна подписка за отмяна на решението на Министерския съвет.
В началото на февруари 2015 г. стартира четвъртия опит Шумен да има Пречиствателна станция за питейни води. Търси се финансиране и съдействието на народните представители от Шуменския избирателен район. Тогава начело на държавата е кабинетът Борисов 2 /ГЕРБ, Реформаторски блок, АБВ/.
Колко ще струва проектирането, изграждането и поддръжката на ПСПВ, довеждащ водопровод от язовир ”Тича” и СОЗ?
Според горецитирания доклада на Община Шумен от 2015 година индикативната стойност на проекта за ПСПВ е 18, 900 млн. лв. без ДДС. Прогнозната стойност на поръчката за избор на технически контрол при проектирането и строителен надзор за обект: Пречиствателна станция за питейни води за гр. Шумен в обявената от Община Шумен процедура, е 950 хил. лв. без ДДС или общо за обекта необходимите средства възлизат на 24 млн. лв. с ДДС.
За да се изготви работен проект на ПСПВ са необходими 400 – 450 хил. лв. с ДДС. За работен проект за подмяна на довеждащия водопровод от язовир „Тича“ са необходими около 590 хил. лв. с ДДС за изпълнение на Проекта за СОЗ са необходими 4 млн. лв.
В технико-икономическата част на изготвения идеен проект в разчетите за 2046 г. общите експлоатационни разходи възлизат на 3 429 233 лв./г., определени на базата на годишно водно количество на пречистена вода за питейно-битови нужди 25 228 800мз/г., като себестойността на водата към 2046 г. се определя на 0.17 лв./мз.
Предложени са два основни технологични варианта за ПСПВ. Технологията е защитена на национален експертен съвет, ръководен тогава от зам.-министъра на МРРБ Николай Нанков. Експертният съвет одобрява и избраната площадка до Помпена станция „1300“.
„Това място го бяхме избрали стратегически. Теренът е в съседство до помпената станция, като имахме идеята да я рехабилитираме. В технологичната част предвидихме на това място да изградим и когенерация т. е. да се монтират машини, които да използват напора между точката на оттока и височината, в която влиза в помпената станция. Този напор е достатъчен да произвежда естествена енергия, която да преобразуваме в електрическа и да я използваме за нуждите на бъдещата пречиствателна станция“, обясни д-р инж. Иван Йонков.
Първи вариант „Пълна схема“
Двустепенна технология включваща – използване на остатъчния напор за производство на ел. енергия, прецеждане на водата през микросито с отвори 20 микрона (първа степен), филтруване през гравитачни бързи пясъчни филтри (втора степен), обеззаразяване и обработка на технологичните отпадъчни води. Обеззаразяването на пречистената вода е с хлор. Алтернативата е озониране. Недостатък на озонирането е завишеният разход на ел. енергия и по трудната експлоатация и поддръжка.
Схемата е особено подходяща при евентуалната поява на планктон във суровата вода. Планктонът е бич за
пясъчните филтри като ги задръства и води до необходимост от пълна замяна на филтърния пълнеж. В случая той трябва да се задържа от ситата.
Втори вариант
Едностъпална технология включваща филтруване през напорни бързи пясъчни филтри, използване на остатъчният напор като преднапор на помпите в ПС „1300“, обеззаразяване с хлор, обработка на технологичните отпадъчни води. Напорните филтри много лесно се автоматизират, което изключително улеснява експлоатацията им.
И тъй като е от особено значение да се избере правилното мястото на строителната площадка с оглед реализирането на минимални разходи за строителство и експлоатация на станцията, както и на всички външни съоръжения, водопроводи и комуникации, са предложени два варианта.
Първата е разположена в непосредствена близост до съществуващата ПС „1300“. Намира се южно от кв. „Дивдядово“, непосредствено до пътя Шумен – Велики Преслав и помпена станция „1300“. Като положителни предимства са изтъкнати липсата на съществуващи сгради и съоръжения, наличието на осигурен транспортен достъп двустранно. Освен това площадката е със сменено предназначение за изграждане на ПСПВ, като за имота има изготвен ПУП – План за застрояване. Граничи с площадката на ПС, до която е изграден довеждащия водопровод от язовира. Отчуждителните процедури за площадката ще струват около 40 000 лв. Успоредно с изграждането на ПСПВ ще се реконструира и ПС „1300“ като разположението им в съседство значително облекчава строително-ремонтните работи, както и изграждане на външните връзки.
Предложен е втори вариант площадката да се намира в землището на кв. „Дивдядово“, който е с трайно предназначение пасище. Недостатъците са, че площадката се намира на свлачищен район, до нея няма път, няма съществуващо ел. захранване и водоснабдяване.
Така имайки идеята шуменският Общински съвет настоява държавата да отпусне 450 000 лева за изготвяне на работен проект за пречиствателна станция за питейни води на Шумен и населените места от общината, което от своя страна ще даде възможност да се търси финансиране по европейски програми.
Проблемът с мътната вода се дискутира на нарочна сесия на Общинския съвет през февруари 2015 година. На заседанието присъстват четирима народни представители от ГЕРБ и БСП – Любомир Христов, Ралица Тодорова, д-р Дарин Димитров /сега кмет на община Търговище/ и Иван Иванов /сега министър на МРРБ/, както и Добромир Драев, тогава представител на Гражданския инициативен комитет организирал протеста срещу лошото качество и високата цена на водата.
Тогавашният областен управител Донка Иванова и присъстващите депутати предлагат да се направи искане до КЕВР и Комисията за защита на потребителите да се намали цената на водата, която плащат жителите на Шумен, Велики Преслав и селата, захранвани от язовир „Тича“. И предлагат да се плаща цена за поливна вода за всеки ден, в който пробите на РЗИ показват, че е негодна за пиене.
Необходимите към тази дата средства за изграждането нов магистрален водопровод и на ПСПВ са от порядъка на 100 милиона лева, а срокът за изграждането й три години. Предварителните изчисления на инж. Светлозар Дамянов показват, че след изграждането на пречиствателна станция кубик вода би се оскъпил със 17 стотинки.
Със Заповед № РД-02-11-659/25.05.2015 год. на министъра на МРРБ е назначен Технически Експертен Съвет с председател зам. министър Николай Нанков. Проведени са три заседания, на които са обсъдени предпроектните проучвания, идейния проект на ПСПВ, възложен от община Шумен и избора на площадка за ПСПВ, предложена от проектанта и съгласувана с ВиК и Община Шумен. Докладвана е и готовност на документацията за обществена поръчка за избор на строител по ФИДИК-Жълта книга.
Окончателното Решение на НТЕС е „Приема така представените прединвестиционни проучвания и Идеен проект за ПСПВ за гр. Шумен. Прима предложения от Проектанта първи вариант, за разработване в следваща фаза на проектиране, като следва проектанта да отрази допълнителните корекции за филтърните клетки и за броя на смесителите, като представи коригирани съответните чертежи , схема на включените населени места, които ще се обслужват от ПСПВ за гр. Шумен, както и материалите използвани за анализиране на качествата на суровата вода от язовир „Тича“.“
От исканите 450 000 лева за изготвяне на работен проект на Пречиствателна станция за питейни води, кабинетът Борисов 2 отпуска 400 000 лева. Това става факт през юни 2016 година, когато се подписва споразумение между МРРБ и Община Шумен. Предварително одобрената площадка на пречиствателното съоръжение обаче е променена. Теренът до Помпена станция „1300“ отпада, избира се вариантът съоръжението да е ситуирано в двора на бившата Метрология в кв. „Дивдядово“. Мотивът е по-голяма бързина на реализация на станцията, отпадане на необходимостта от промяна на предназначението на земите и отчуждаване на терените, намаляване на общата стойност на съоръжението с 3-4 млн. лв. и по-ниски експлоатационни разходи. Заложената сума за пречиствателната станция за питейна вода нараства на 20 млн. лв. Технологията за пречистване е чрез хлориране. Информацията бе представена пред журналистите в Шумен на пресконференция на 21 юни 2016 г. от тогавашния кмет на Шумен Любомир Христов и заместникът му по строителство и екология инж. Боян Тодоров.
Финансиране няма, но работен проект за изграждане на пречиствателната станция за питейна вода на Шумен, има. Той е представен през март 2017 г. от софийската фирма, изработила проекта ДЗЗД ЕС-ЕН-Билд. Тогава обявената цена за изграждането на ПСПВ е 16,5 млн. лв. без ДДС, а разходите за поддръжаката й на година – 1,5 млн. лв. Според разчетите 1 кубик пречистена вода трябва да струва на шуменеца допълнително между 15,5 и 16,5 стотинки.
Представената технология за пречистване на водата за пиене е стандартна. Всичко ще се управлява със софтуер, разработен за телефон, като за България това е ново изпълнение, не изпълнявано досега.
Още преди първата копка на сесия на Общинския съвет през юни 2017 г. ВиК Шумен представи бизнес плана си за следващите 5 години. В него Добромир Драев, вече общински съветник, не видя предложение за намаляване на загубите, заложените инвестиции са минимални, а цената на доставяната „условно чиста“ вода се увеличава с 23%.
Заради ръста на загубите на вода, които през 2016 година са над 1 млн. и 200 хил. лв. през лятото на 2017 г. ВиК Шумен се оказа в тежко финансово положение, което предизвиква проверка от страна на МРРБ и тогавашния министър Николай Нанков. Именно лошото състояние на водоснабдителната дружество постави под съмнение реализирането на големия проект, тъй като ВиК трябва да съфинансира между 15 и 16 на сто от проекта, като не е ясно откъде точно ще дойдат тези средства.
Градежът
При встъпването си в длъжност новият кметски екип, ръководен от Любомир Христов, извърши проучвания. Според тях обаче се оказа, че завареният идеен проект е невъзможен, а отпуснатите 400 000 лева на практика трябва да се върнат. Анализът показал, че пречистената вода ще излезе много скъпа.
„Заварихме едно идейно решение за пречиствателната станция и трасето на довеждащия водопровод. За изграждането на ПСПВ бяха предвидени около 50 дка парцели частна собственост до сегашната помпена станция. В идейното решение се включваше и изграждането на водна централа и трасе, което да изхвърля отпадните води от самата ПСПВ, което да стига до река Камчия и да минава през земеделски земи. Също така да се ремонтира помпената станция с нови помпи, тъй като качването на водата до резервоар 13 000 щеше да бъде необходима допълнителна енергия. Трябваше да се отчуждят терените, а собствениците бяха много. Освен това трябваше да се смени предназначението на земята, беше необходим и сервитут за преминаването на тръбите. Повторният анализ показа, че водата ще излезе скъпа“, спомня си инж. Боян Тодоров, зам.-кмет „Строителство и екология“ в периода 11.2015 г.- 11.2023 г.
Тогава екипът на Любомир Христов се допита да един от бившите управители на ВиК Шумен инж. Йордан Величков. Именно той дал идеята пречиствателната станция да се построи до самия водоем „13 000″в кв. „Дивдядово“, където се намира днес. Според направената от него разработка водата идвала от язовир „Тича“ сама и се качвала от помпената станция до площадката горе. Така с тогавашния архитект на общината Дияна Стефанова започна оглеждане на всички общински парцели до бившата Метрология. След допитване до две проектантски фирми бе получено положително становище, че на теренът от 10 дка може да се разположат всички съоръжения. Освен това има съществуващ трансформатор, а тръбите на водопровода минават точно под трасето. Единственият проблем се оказа хлораторното помещение, което трябвало да се намира на 150 метра от последната къща в квартала.
„Имаше и друг проблем – теренът не беше наш, а на държавата. Тогава със съдействието на покойния днес Митко Александров, който беше областен управител, много бързо този терен стана на общината и то безвъзмездно. И така успяхме да спестим всички тези разходи за изкупуване на терени, за смяна на предназначението им, за допълнителните сервитути и веднага възложихме проектирането на съоръжението. В новия проект отпаднаха финансирането за ВЕЦ и предвиденото изтласкване с нова помпена станция до река Камчия. По този начин проектът стана възможен. В този момент всички работихме с ентусиазъм. Така до началото на 2017 година на масата вече имахме работен проект“, разказа инж. Тодоров.
Той призна, че през години са поддържали изключително трудна комуникация с ВиК Шумен, което сменяше управителите си с всяко следващо правителство. Именно това според инж. Боян Тодоров забавило изпълнението на проектите.
Инж. Тодоров категорично отхвърли твърдението, че теренът до бившата Метрология е свлачищен. По думите му се касае за срутване.
„Аз съм конструктор. Още като го видях бях категоричен, че там няма свлачище, а срутване. Имаме документ, че този терен не е свлачищен. За мен това твърдение беше умишлено„, посочи той.
При посещението си в Шумен в първите дни на 2018 година тогавашният заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова съобщи, че инвестициите за ВиК инфраструктурата в Шумен са за около 95 милиона лева, като е включен и Нови пазар. За Шумен е планувано изграждане на пречиствателна станция за питейни води и реконструкция на довеждащия водопровод от язовир „Тича“. Тогава зам.-министър Крумова обеща пари и за реконструкция на канализационни системи. Обещаните за Нови пазар инвестиции са в размер на 135 000 лева за нови помпи, 750 000 лева за подмяна на водопроводи и 210 000 лв. за канализационни отклонения.
ВиК проектът чака финансиране, разрешително за строеж има, чакат и първите обществени поръчки.
Решението на Върховния административен съд за отмяна заповедта за санитарно-охранителна зона около язовир „Тича“ обаче хвърли в паника всички. Това повдигна въпроса законен водоизточник ли е язовирът и как ще се реализира проектът за пречиствателна станция за питейни води. Темата влезе за обсъждане и в сесийна зала.
За да успокои населението, че проектът не е застрашен след седмица в Шумен на посещение дойде министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Тогава той увери, че през юли ще бъде обявена обществена поръчка за изграждането на пречиствателна станция за питейни води. Нанков трябваше да влезе и в обяснителен режим и след като стана ясно, че Одитният доклад за 2017 г. на ВиК Шумен показва как пасивите на дружеството са с 4 млн. лв. повече от активите. Тогава министърът отрече ВиК Шумен да е във фалит.
Неочаквани проблеми дойдоха и след решение № 541 на Общинския съвет на Велики Преслав, с което съветниците отказаха да дадат съгласие трасето на довеждащия водопровод от язовир „Тича“ да премине през имоти на общината. Тогавашният областен управител на Шумен проф. Стефан Желев го върна за ново разглеждане с мотива, че то е незаконосъобразно и противоречи на Закона за местното самоуправление и местната администрация. Месец след това общинските съветници във Велики Преслав дадоха зелена светлина на трасето на главния водопровод от язовир „Тича“ да премине през общински имоти.
Стартът на Пречиствателната станция за питейни води в Шумен бе даден чак на петия опит – в първите дни на 2019 г. при кабинетът Борисов 3, с обявяването на обществената поръчка за избор на строител на пречиствателната станция за питейни води. Концепцията е изцяло променена. Площадката също – избран е терен от 10 дка до бившата Метрология в кв. „Дивдядово“. Прогнозната стойност на съоръжението е 21 678 856 лв. без ДДС, осигурени от ОП „Околна среда 2014-2020“, Кохезионния фонд и републиканския бюджет. Срокът за изпълнение на пречиствателната станция – две години и половина или 912 дни.
По проекта трябва да се извършат още реконструкция на довеждащия водопровод от язовир „Тича“, реконструкция на магистрални водопроводи, подмяна на помпи в помпени станции, изграждане на инсталациите към пречиствателната станция за отпадъчни води. Сумата вече е над 100 млн. лева.
Въпреки все още нереализираните инвестиции, цената на водата продължава да расте и стигна 3,40 лв. за куб. м. За връщане на старата цена от 3,30 лева за куб. м. обаче и дума не може и да става. На пресконференция пред журналисти новият управител на ВиК Шумен инж. Илиян Илиев категорично заяви, че дружеството трябва да работи нормално, за да изпълни мащабния проект за изграждане на пречиствателна станция за питейни води и подмяна на довеждащия водопровод.
На 29 август 2019 г. ВиК Шумен изненадващо спря обществената поръчка. Причината – необходимост от извършване на технически корекции. Проектът бе подаден наново.
Април 2020 г. договорът за финансиране по Оперативна програма „Околна среда“ за строежа на новия довеждащ водопровод от язовир „Тича“ до Шумен и за изграждането на пречиствателна станция за питейни води, е факт. Общата безвъзмездна финансова помощ е 126 564 455 лв. европейски средства. 26 млн. лв. за пречиствателната и още 66 млн. лв. за водопровода. Над 30 млн. лв. по проекта са насочени за подмяна на водопроводи и канализация в Шумен, ремонти на помпени станции и на обекти в Нови пазар, както и за изготвяне на работен проект, за надзора и за управленското звено. Срокът за изпълнение е две години.
Пред медиите управител на дружеството инж. Илиян Илиев обяви, че съфинансирането на проекта от страна на ВиК Шумен ще е в размер на 17,5 млн. лв., като ще бъде осигурено от банков кредит, който ще бъде гарантиран от новия държавен воден холдинг.
Септември 2020 г. бе подписан договорът за изграждане на пречиствателна станция за питейни води. Изпълнител на проекта е класиралото се на първо място ДЗЗД „Кристална вода“. В обединението влизат българската фирма „Обонато билд“ ЕООД и унгарската „Пуреко“ ООД /Pureco/.
Първата копка на Пречиствателната станция за питейни води в Шумен бе направена на 7 ноември 2020 г. Заради ковид пандемията церемония нямаше. Тогава предвидените срокове за изпълнение бяха 545 календарни дни. Проектът тpябвaшe дa бъдe зaвъpшeн на 1 април 2022 г. Той обаче се забави, един път заради лоши метеорологични условия, после заради ковида, инфлацията, а на края излязоха проблеми със собствеността на терена. Така и не стана ясно платила ли е фирмата-изпълнител санкции за закъснението от три години.
Докато шуменци трескаво чакат обещаната им чиста вода, а тогавашният управител на ВиК Шумен Жанета Панайотова уверява, че всичко върви в срок, се оказа, че всъщност строителството на пречистващото съоръжение изостава. В края на 2022 година тя е завършена на 92%. Дали това бе причината поради, която по време на кабинета на Кирил Петков /ПП, БСП, ИТН, ДБ/ новосъздаденият ВиК холдинг реши да смени Панайотова с инж. Емил Томов, не стана ясно.
В края на 2022 г. тогавашният министър на МРРБ арх. Иван Шишков от служебното правителство на Гълъб Донев 1 обяви, че същинската работа по централния водопровод не е започнала, дори няма издадено разрешение за строеж за целия участък от него, който трябва да се ремонтира. Сроковете за изпълнение на оперативната програма наближават, но нито пречиствателната станция е пусната, нито реконструкцията на водопровода е с предстоящо приключване.
Първата тръба от новия довеждащ водопровод бе положена на 25 януари 2023 г. Изграждането на новото съоръжение е разделено на 3 лота. Обществената поръчка спечели „Джи Пи Груп“ и сдружение от три фирми с название „Тича 2020“, в което влизат великотърновските фирми „Билдинг Комфорт“ ЕООД и „Водстрой ВТ“ АД, както и специализираната в строителния надзор фирма „Сет инженеринг“ ЕООД от София. Новият 26 км. водопровод е проектиран в съответствие със съвременните стандарти и изпълнен с висококачествени материали от ново поколение. В дейностите на големия воден проект са включени още изграждане и внедряване на SCADA и GIS системи. Сроковете за завършване на водопровода са едва 12 месеца.
В началото на година обаче стана ясно, че от проекта изпада SKADA, помпи и зониране. Щял да се реализира на „по-късен етап“. Този „по-късен етап“ продължава и до днес.
Пускат пречиствателната станция през април, но без мониторинг на ВиК мрежата
Предвидената GIS система трябвало да бъде включена в тази на Община Шумен, за да могат всички граждани да я ползват.
Само месец след полагане на първите тръби, строителният надзор спря изграждането на новия довеждащ водопровод от язовира. Причината – разпространени в социалните мрежи снимки, от които бе видно, че полагането на тръбите не се изпълнява според изискванията. Изкопите са тесни, а уплътнението недостатъчно.
Спряха изграждането на довеждащия водопровод, изкопите се оказаха тесни
В началото на 2024 г. ПСПВ вече е готова на 95%. Обещанията са, че още същата година съоръжението ще влезе в експлоатация. В последния месец на годината се оказа, че въвеждането в експлоатация се отлага за неопределен срок и на този етап има само Акт 15.Новият магистрален водопровод бе изграден на 97% през март 2024 г. Той влезе в действие няколко месеца по-късно – на 4 ноември 2024 г. Свъpзвaнeтo му с пpeчиcтвaтeлнaтa cтaнция бeшe съпътствано от нeмaлĸo нa бpoй 24-чacoви cпиpaния нa вoдaтa. След което от него потече кал. С дни цял един град чакаше след мътната да дойде чистата вода. Чашата на търпение на шуменци преля и ги изкара на протест.
Да отговаря за калната вода и проблемите с водоснабдяването в Шумен дойде председателят на Управителния съвет и директор на „Български ВиК холдинг“ АД инж. Лозко Лозев. Два часа граждани и журналисти го бомбардираха с въпроси. Той обаче се оказа неподготвен.
На срещата „изплува“ проблемът с изпадналата от големия проект SKADA, помпи и зониране. Шефът на ВиК холдинга пое ангажимент да съдейства за осигуряване на агрегати и части за възстановяването на неработещата трета помпена група на ПС „1300“.
Ефектът протестите и срещата с шефа на ВиК холдинга обаче беше нулев. В Помпената станция бе монтирана помпа събери чарк. В продължение на три месеца здравните власти съобщаваха, че водата от язовир „Тича“ не се препоръчва за пиене и готвене. Въпреки това цената й остана не променена 5,41 лева за куб. м вода. Едва в края на февруари тази година Пречиствателната станция за питейни води получи Акт 16. Няколко дни след това – на 11 март, след 44 години чакане, усилията на 20 областни управители, 5 Общински съвета и 3 кметски екипа, съоръжението заработи.
Радостта обаче бе кратка. Днес, месец по-късно от натискането на копчето на пречиствателната станция за питейни води, жителите на областния град и Общински съвет Шумен питат „Защо водата продължава да е мътна?“. За сесията този месец, д-р инж. Йонков предлага темата за проблема с чистотата на водата отново да влезе в дневния ред на Общинския съвет. „Има аргументи, има и предложения за решения. Посланието е „Този път няма да спрем“. Не може да се харчат стотици милиони и да пием мътна вода. Не може да институциите да нехаят. Не може да плащаме скъпа вода и да продължаваме да я купуваме в бутилки от магазина“, категоричен е той.
При изготвянето на този материал е използвана информация от архивите на РБ „Стилиян Чилингиров“ град Шумен, Министерски съвет, Министерство на земеделието, горите и храните, Министерство на здравеопазването, Министерство на регионалното развитие и благоустройство, Община Шумен, Общински съвет Шумен, Областна администрация Шумен, Обяснителна записка на идеен проект ПСПВ, изработена от ДЗЗД ЕС-ЕН-Билд, както и проведени интервюта с бившите зам.-кметове на Шумен инж. Иван Йонков и инж. Боян Тодоров.
Автор Хрисимира Милкова
shumenonline.bg